Bureš připomněl, že Trump už od začátku své prezidentské kampaně avizoval základní scénář v otázce ukončení války na Ukrajině, a to, že bude tlačit na obě strany. "Pokud jedna z nich nebude ochotna nebo hmatatelně dělat nějaké kroky, které by vedly k ukončení toho válečného konfliktu, tak se na ně bude hněvat a vyvine na ně velký tlak. To ale zatím na Rusko nikdy nenastalo," uvedl.
Nyní to podle Bureše spíše vypadá, že se Spojené státy z jednání o míru stáhnou. A je otázkou, jakým způsobem to udělají, tedy jestli jednání nechají pouze na Rusku a Ukrajině, nebo tam zapojí třetí stranu.
"Otázka, kdo jiný by mohl Spojené státy nahradit čistě v té procedurální nebo mediační zprostředkovatelské roli, tak tam se nabízelo již více států, například Turecko, některé blízkovýchodní státy, Spojené arabské emiráty a nově své služby nabídl Vatikán, respektive nově zvolený papež. A u všech z nich platí, že jaksi nemají ty materiální schopnosti, které by případně mohly přimět ruskou stranu k jakýmkoliv ústupkům," shrnul Bureš.
[chooze:article;value:614113]
Pokud by se tak stalo, nedá se očekávat podle Bureše příliš jiný postup, než jak tomu bylo pod vedením USA. Tedy snahy o jednání s Ruskem, které tuto příležitost pojímá spíše jako možnost ke zdržovací taktice, kdy sice vyjadřuje ochotu ke spolupráci, zatím ale stále trvá na svých maximalistických požadavcích ohledně ústupků Ukrajiny.
"Ukazuje se, že je něco jiného přimět strany velkou aktivitou, můžeme říci z pohledu Donalda Trumpa osobním šarmem a byznysovými schopnostmi, ať už jeho, či jeho a odborných poradců, aby se strany sešly, a něco úplně jiného, aby ty strany něco dojednaly. Plus i kdyby něco dojednaly, tak pak ještě aby ty dohody dodržovaly, protože zejména ruská strana v té ukrajinské válce již porušila v podstatě všechny dohody, které předtím uzavřela, ať už mezinárodně, nebo bilaterálně s Ukrajinou," poznamenal Bureš.
Na celý rozhovor se můžete pod titulkem článku.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.