Odhadem 25kilového srnce v pátek řidič srazil krátce před polednem v Petrovicích v Lužických horách. "První stihla přeběhnout a druhou jsem bohužel srazil. Že se to stane skoro za poledne, mě překvapilo," prohlásil řidič Martin Waldhauser.
"Aplikujeme pachové ohradníky, abychom snížili škody," sdělil hospodář mysliveckého spolku v Jablonném v Podještědí Jan Žitný. Centrum dopravního výzkumu od loňského října do letošního března sledovalo nehody se zvěří. V absolutních číslech je na tom nejhůř Středočeský, Jihočeský kraj a Vysočina. Z průzkumu ale vyplývá, že při přepočtu na kilometry silnic je největší riziko srážky v Libereckém kraji.
[chooze:article;value:610963]
"Zatímco celorepublikový průměr je, že se se zvěří můžete srazit každého 5,9 kilometru, tak u Libereckého kraje tohle číslo je 4,6 kilometru," upozornil mluvčí Generali České pojišťovny Jan Marek.
Nejnebezpečnější úsek v Česku je na silnici pod hradem Bezděz. Na pouhých 200 metrech tam během půl roku došlo k deseti srážkám se zvěří.
A na čtyřkilometrovém úseku od Bezdězu do obce Obora se jich stalo 50. A to, že srny jsou na silnicích jen v noci, je podle policie pověra.
"Ty úseky jsou rovné, jako když vystřelí. Je tam silnice bez krajnic a z obou stran jsou husté lesy," uvedl dopravní expert Roman Budský. "Máme spoustu případů během dne. Za minulý rok jsme vyjeli k 535 srážkám se zvěří na Českolipsku," popsala dopravní policistka Karolína Pažitková.
[chooze:article;value:537720]
A za letošek k dalším 175. Policie nově k těmto nehodám zpravidla nevyjíždí, což byl i páteční případ. "Řešilo se to na dálku," vysvětlil řidič.
Dopravní experti i policisté radí při nevyhnutelném střetu pevně svírat volant a držet přímý směr jízdy. "Ten předek je dimenzován na to, aby co nejlépe ochránil posádku vozidla," poznamenal Budský.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.