Návštěvníci Washingtonu by si už měly pomalu začít zvykat na to, že audience u amerického prezidenta může znamenat víc než jen diplomatický dialog. Velmi snadno se může ve vteřině proměnit v předem naaranžované ponižování hosta. Na vlastní kůži to při středeční návštěvě Bílého domu pocítil prezident Jihoafrické republiky Cyril Ramaphosa.
Zprvu zcela standardní průběh setkání obou státníků v Oválné pracovně se vydal nečekanou cestou po dotazu novinářky, který jako by byl přesně šitý na míru Trumpovým záměrům. Jasně se totiž týkal tématu diskriminace Afrikánců, potomků bílých evropských přistěhovalců, kteří jsou v JAR menšinovou skupinou obyvatel. Na Ramaphosovu diplomatickou odpověď reagoval Trump pokynem k přítomnému asistentovi.
[chooze:article;value:613966]
"Ztlumte světla a pusťte televizi, chci vám ukázat pár věcí," přikázal prezident. Přítomen byl i nejbohatší muž světa Elon Musk, Trumpův poradce a jihoafrický rodák. Zhruba 20minutový záznam schůzky poté zveřejnila americká stanice CNBC.
Na obrazovce se poté objevila videa týkající se obvinění z genocidy bílé menšiny. Vystupovali na nich jihoafričtí představitelé vyzývající k zabíjení farmářů bílé pleti a zabrání jejich zemědělské půdy. Jak popsala stanice BBC, Ramaphosa jen mlčky přihlížel, a když video skončilo, zeptal se Trumpa, kde k němu přišel. Ten přiznal, že neví. Na jednom z klipů byly i údajné hroby tisíců bílých farmářů. Když byl Trump dotázán, kde se hroby mají nacházet, odpověděl jednoduše: "V Jižní Africe."
Poté, co se Ramaphosa od radikálního jazyka ve videích distancoval, prezident Spojených států – jindy silně kritický vůči médiím – svému protějšku ochotně prezentoval fotografie a série článků informujících o případech agrese a systematického vraždění bílých Jihoafričanů. Dále uvedl, že běloši ze země v obavách z násilí a rasismu dokonce utíkají. "Koukněte se, tyhle články jsou jen za poslední dny. Samí mrtví lidé. Tenhle mrtvý, tenhle mrtvý. Mrtvý, hrozná smrt," listoval Trump.
[chooze:article;value:613752]
Prezident JAR se poté ujal slova, aby se mohl obhájit. Řekl, že v jeho zemi panuje demokratický systém se svobodnou politickou soutěží a představitelé některých stran nebo hnutí mohou mít extremistické postoje. "Tohle rozhodně není politika jihoafrické vlády," uvedl. Trump se ale nechtěl nechat odbýt a zeptal se ještě na to, zda je v africké zemi opravdu možné krást lidem půdu. Ramaphosa mu odpověděl, že v JAR panuje kriminalita a většina obětí má černou barvu pleti.
Elona Muska nepřímo zmínil i Trump, když svému protějšku říkal, že "jeden jeho přítel nemůže zemi navštívit", protože má obavu o svůj život.
"Zabíjíte bělochy? (...) Bílí farmáři jsou v Jihoafrické republice popravováni," prohlásil v jednu chvíli šéf Bílého domu. Ramaphosa se ale okamžitě ohradil: "Ne, nejsou."
Ostřejší náboj získala schůzka až po otázce jedné ze zástupkyň médií. Do té doby si prezidenti poměrně dobře notovali, i proto, že jihoafrický státník dorazil dobře připraven. Jako doprovod přivedl na schůzku dva bývalé profesionální golfisty z JAR – Ernieho Else a Retiefa Goosena.
"Donald Trump je fanatik do golfu," přiznal taktický tah zdroj z jihoafrické delegace. Jejich přítomnost ale měla i symbolický rozměr – společně s bělošským ministrem zemědělství Johnem Steenhuisenem a afrikánským miliardářem Johannem Rupertem v Ramaphosově doprovodu měli sloužit jako štít.
[chooze:article;value:613782]
Trump si přítomnost slavných sportovců zjevně užíval. Ramaphosa navíc jejich přítomnost umně využil, když v jednu chvíli poznamenal: "Kdyby v Jižní Africe skutečně probíhala genocida afrikánských farmářů, vsadím se, že tihle tři pánové by tady dnes nebyli."
Média, jako je například časopis Time, připomínají, že teatrální diplomatický styl šéfa americké administrativy není určen ani tak pro zahraniční lídry, ale především pro domácí publikum. Opakované vyzdvihování tématu domnělých křivd bílého obyvatelstva navíc zůstává klíčovou součástí Trumpova slibu "udělat Ameriku znovu skvělou".
Trump uzavřel na Blízkém východě dohody za biliony dolarů. Teď bude o mě zájem, řekl (5/2025):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.