Vláda schválila nový systém varování. Na mobilech se při nebezpečí spustí alarm

Blížící se tornádo, požár nebo hrozící teroristický útok. Situace, kdy včasné varování zachraňuje životy. Jenže dosud používané esemesky se třeba při loňských povodních ukázaly jako nedostačující.

"Asi ten největší limit je kapacita. Vy, když chcete poslat zprávu například na deset milionů obyvatel České republiky, tak by se ta zpráva mohla odesílat třeba i tři dny," prohlásil Jiří Grund, prezident Asociace provozovatelů mobilních sítí.

Díky nové technologii dostanou všichni ohrožení lidé varování v podstatě ve stejném okamžiku.

[chooze:article;value:613163]

​"Ten nový systém Cell broadcast funguje na jiném principu. Nejsou to klasické smsky, ale je to vlastně vysílání nebo předání zprávy vůči mobilním telefonům na speciálním kanále, který není tak náročný jako sms," vysvětlil Petr Ošlejšek, náměstek Generálního ředitele HZS ČR.

Novinka má na chytrých telefonech fungovat automaticky – není potřeba stahovat žádnou aplikaci. V případě nebezpečí se varování zobrazí i na zamčeném displeji a spustí se alarm, a to i pokud je telefon v tichém režimu.

"Jednorázové náklady na tu státní část projektu jsou odhadovány zhruba na 100 milionů korun. Úpravy sítí tří mobilních operátorů vyjdou dohromady přibližně na 135 milionů korun," uvedl ministr vnitra Vít Rakušan.

[chooze:article;value:612450]

​"Operátoři se ujmou těch investičních nákladů na jejich straně, a stát jim to pak bude na základě odpisů bude v nějakých splátkách splácet po dobu několika let," řekl Grund. Systém už běžně funguje ve většině vyspělých zemí po celém světě.

"Další výhoda toho systému je, že můžete omezit geograficky, kde se budou ty zprávy zobrazovat. Může to být konkrétní vesnice nebo nějaká oblast nějakého neštěstí, povodní a podobně," vysvětlil expert na kybernetickou bezpečnost Miloslav Lujka.

Pro majitele tlačítkových telefonů se ale nic nezmění – i dál budou dostávat klasické varovné smsky.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.