Situace v místě jedné z nejfrekventovanějších tramvajových zastávek v Praze vyvolává v některých lidech obavy. "Jako měli by na to dávat větší pozor, protože na tu tramvaj tady, ta je hodně frekventovaná," myslí si jedna z kolemjdoucích v Lazarské ulici.
"To by určitě mělo být v pořádku, tady kdyby někdo šel, tak mu to spadne na hlavu," dodává další dotazovaná žena.
[chooze:article;value:613681]
Kus spadlé omítky nebo taška ze střechy, která zraní kolemjdoucího. Zákon mluví jasně – odpovědnost nese majitel stavby. Ten má povinnost pravidelně kontrolovat, v jakém je dům stavu a jestli někoho neohrožuje. Podle odborníků to ale řada lidí nedělá.
Dům by rozhodně neměl vypadat tak, že pod ním bude popadaná omítka, spadlý parapetní plech nebo vypadlá cihla. V takovém případě by mělo okamžitě přijít na řadu lešení a oprava.
Každý majitel domu má ze zákona povinnost udržovat svou nemovitost v takovém stavu, aby nikoho neohrožovala. Kdo kontroly zanedbá, riskuje pokutu i odpovědnost za případné škody. Kominíka byste měli vídat alespoň jednou ročně, někdy i dvakrát.
[chooze:article;value:568529]
Hromosvody pořízené před únorem 2009 stačí revidovat každých pět let, novější každé čtyři roky. Revize elektroinstalace je nutná při uvedení do provozu, rekonstrukci, změně majitele nebo při navýšení příkonu. Stav budovy by měl majitel průběžně kontrolovat.
"Musí kontrolovat stav komínů, plynových spotřebičů, hromosvod, elektriku a dělat pravidelné revize," vyjmenovává statik Robert Špalek, který působí i jako předseda České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě.
"V případě, že v souvislosti s ní dojde k nějaké škodě, tak nějaká náhrada jde za majitelem. Nepříjemné je, když dojde i k újmě na zdraví, tam už nejde jen o peníze, ale může být naplněna skutková podstata trestného činu," uvádí právník Jan Černý.
Vlastník domu není povinen provádět pravidelné technické kontroly stavby. Pokud je ale budova ve špatném nebo chátrajícím stavu, může stavební úřad nařídit opravu, uložit pokutu, a v krajním případě dokonce rozhodnout o jejím odstranění.
[chooze:article;value:610290]
"Je třeba zdůraznit, že by šlo o obrovský zásah do vlastnického práva, protože tato povinnost by šla za vlastníkem dané stavby," říká na toto téma mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Karolína Nová.
"Ale nekontroluje se stav nosných konstrukcí, takže potom může dojít k tomu, že po nově postavené budově dojde k havárii, že třeba spadne římsa na baráku nebo dojde ke zřícení části budovy," upozorňuje statik Špalek.
Závažné nebo opakující se závady či havárie, při nichž došlo ke ztrátám na životech, ohrožení života nebo značným škodám musejí hlásit stavaři nebo majitelé staveb ministerstvu pro místní rozvoj, aby se dalo podobným událostem v budoucnu předcházet.
Pokud spadlá římsa někoho zraní a nemůže za to mimořádně nepříznivé počasí, odpovědnost nese vlastník budovy:
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.