Svět se připravuje na další krizi. WHO schválila přelomovou pandemickou dohodu

Členové WHO přijali na výročním zasedání přelomovou pandemickou smlouvu, jejímž cílem je se při budoucí zdravotnické krizi vyhnout chybám, které se děly v průběhu pandemie covid-19, informoval portál Euronews. Smlouvu členské státy schválily už v pondělí a v úterý ji na plenárním zasedání přijalo Valné shromáždění.

"Jejím cílem je posílit spolupráci a kooperaci mezi zeměmi, mezinárodními organizacemi, jako je WHO, občanskou společností, soukromým sektorem a dalšími zúčastněnými stranami, aby se předešlo vzniku pandemií a lépe se reagovalo v případě budoucí pandemické krize," stojí v tiskové zprávě.

​"Vlády z celého světa usilují o to, aby jejich země a naše propojené globální společenství byly spravedlivější, zdravější a bezpečnější před hrozbami, které představují patogeny a viry s pandemickým potenciálem," sdělil generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus s tím, že země budou díky smlouvě lépe, rychleji a spravedlivěji spolupracovat při prevenci a reakci na další pandemickou hrozbu.

[chooze:article;value:608076]

"Náklady, které covid napáchal na životech, živobytí a ekonomikách, byly velké a početné, a my – jako suverénní státy – jsme se rozhodli spojit své síly, jako jeden svět společně, abychom mohli ochránit naše děti, starší lidi, zdravotníky v první linii a všechny ostatní před další pandemií. Je to naše povinnost a odpovědnost vůči lidstvu," sdělil ministr zdravotnictví a sociálních služeb Namibie Esperance Luvindao.

K formálnímu schválení smlouvy došlo po pondělním prohlášení slovenského premiéra Roberta Fica, který se netají svým skepticismem v otázce očkování proti covidu, že jeho země přijetí průlomové globální smlouvy zpochybní výzvou k hlasování. Podle agentury Reuters nebylo pravděpodobné, že by slovenský krok získal velkou podporu.

Smlouva však nevstoupí v platnost, dokud nedojde k dořešení několika otázek – jednou z projednávaných položek je vytvoření nového systému pro přístup k patogenům a sdílení přínosů (PABS), v němž by země sdílely vzorky a data o patogenech s výrobci léčiv výměnou za přístup k vakcínám a lékům. 

Členské státy chtějí jednání dokončit za rok, a až se tak stane, jednotlivé státy budou muset dohodu ještě ratifikovat. V platnost vstoupí, jakmile tak učiní alespoň 60 států.

Český vynález vmžiku odhalí pohlavní nemoc. Může zabránit jejich šíření (4/2025):

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.