Rychlé příměří na Ukrajině může být pro Česko velmi nebezpečné, varuje Decroix

Trumpovo prohlášení po telefonátu s Putinem nebylo podle Decroix ničím přelomovým. Ale jak poznamenala, důležité bude sledovat, co kdo v následujících dnech ještě prohlásí. "Teprve následující dny ukáží, co vlastně tím příměřím Spojené státy myslí," řekla Decroix.

Bez ohledu na nějakou politickou příslušnost si všichni přejeme mír, pokračovala Decroix. Má to ale jedno velké "ale". "To příměří pro nás může být velmi nebezpečné, pokud by si Spojené státy přály příměří moc rychle. Protože takové příměří nebo takový mír by taky nemusel být dlouhodobý a Ukrajina by mohla být trošičku, anebo také více než trošičku, donucena ho uzavřít," upozornila.

Hlavně je potřeba, aby jednání běžela a o míru jednaly Ukrajina a Rusko, ale také aby Spojené státy zůstaly v těchto snahách aktivní, míní Decroix.

[chooze:article;value:612436]

​"My potřebujeme Spojené státy, které jsou zapojeny a mají zájem, aby ten konflikt byl urovnán, ale současně potřebujeme Spojené státy, které nebudou příliš tlačit na oběť, to znamená na Ukrajinu, protože pro nás, jako stát ve střední Evropě, je opravdu dnes Ukrajina tou zemí, která nás drží daleko od Ruska, a každý kilometr blíže je pro nás destabilizační a bezpečnostní riziko," prohlásila.

Každý kilometr, kdy je Rusko blíže Česku, znamená podle Decroix vyšší výdaje českého rozpočtu na bezpečnost. Ukrajina musí zůstat suverénním státem. "Rozhodně není v našem zájmu, aby ta vyjednávání skončila tak, že se Ukrajina stane nějakým satelitem nebo že se Ukrajina dostane zcela do područí Ruska. To není nic, co by bylo vyloženě pozitivního nebo vedlo k nějaké prosperitě," zmínila.

Na celý rozhovor se můžete podívat pod titulkem článku.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.