Pásmo Gazy je na pokraji hladomoru. Británie a Francie varují, že se do války vloží

Davy civilistů mačkajících se hodiny v dlouhých frontách na jídlo. Akutní nedostatek potravin dohnal podle humanitárních organizací palestinské Pásmo Gazy na pokraj hladomoru.

"2. března začala být uplatňována blokáda, která bránila dodávkám základních zásob humanitárního i komerčního charakteru. Byl omezen veškerý dovoz potravin a vody, zdravotnického materiálu, paliva i plynu na vaření," líčila podmínky v Gaze zástupkyně ředitele Organizace pro výživu a zemědělství OSN Beth Bechdolová.

Jedenáctitýdenní blokádu mezinárodní humanitární pomoci ukončil Izrael až v pondělí, kdy oznámil, že umožní dovoz omezeného množství potravin do Gazy. "Množství kamionů pravděpodobně pokryje potřeby obyvatelstva na několik dní. Počet kamionů budeme i nadále zvyšovat. Jakmile se distribuční centra otevřou, většina těchto kamionů bude směřovat tam," uvedl Eden Bar Tal z izraelského ministerstva zahraničí.

[chooze:article;value:613154]

​Izraelská vláda v čele s premiérem Benjaminem Netanjahuem se zablokováním hraničních přechodů, kudy pomoc do Gazy proudila, snažila zesílit tlak na teroristy z palestinského radikálního hnutí Hamás. Ti v Gaze nadále zadržují desítky izraelských rukojmí. Zesílily i vojenské operace proti teroristům. V noci na úterý přišlo o život šest desítek lidí včetně civilistů.

Lídři Velké Británie, Francie a Kanady už slíbili, že na neúnosnou situaci zareagují. "Situace v Gaze je vážná, nepřijatelná a neúnosná. A proto ve spolupráci s dalšími lídry intenzivně pracujeme na tom, jak na ni zareagujeme," prohlásil britský premiér Keir Starmer.

Jaké konkrétní kroky podniknou, zatím není jasné. V minulosti ale vůdci zmíněných zemí požadovali uznání samostatného palestinského státu.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.