Gastroenterologie je obor zabývající se nemocemi trávicího traktu, žaludku, střev, jater, žlučníku a slinivky břišní. Patří tam také řešení poruch výživy.
"Pokud jsou to miminka a kojenci, tak většinou chodí s kojeneckými kolikami, s refluxem, s poruchami výživy. Pak v pozdějším věku už přicházejí ty bolesti bříška, v tom adolescentním věku už jsou to i záněty střeva, záněty jater. Záleží na tom věku, ale určitě asi teď v poslední době, co se nejvíc navýšily počty pacientů, tak jsou pacienti s celiakií," shrnul Szitányi.
Zvyšuje se také počet dětských pacientů s potravinovými alergiemi. Jak Szitányi upozornil, není to jen tím, že by bylo prostě častěji diagnostikované. "Proč tomu tak je? Těch faktorů asi může být množství. Určitě životní prostředí, stres, všechno může hrát roli. Je tam objektivní nárůst jak v oblasti alergií, tak v oblasti autoimunitních onemocnění," zmínil lékař.
Do autoimunitních onemocnění patří celiakie nebo třeba nespecifický střevní zánět, alergie zahrnují třeba alergii na bílkovinu kravského mléka nebo potravin. Svou roli hrají predispozice.
[chooze:article;value:612284]
Alergie na bílkovinu kravského mléka má podle Szitányiho velmi dobrou prognózu. "Ono se říká, že u většiny dětiček do tří let odezní, akorát se přetransformuje do jiné formy atopie, v pozdějším věku jiné formy potravinové alergie, astma v pozdějším věku nebo atopický ekzém," vyjmenoval.
Typickým příznakem alergie na bílkovinu v kravském mléce je čerstvá krev ve stolici. "Samozřejmě čerstvá krev ve stolici znamená pro rodiče absolutní alarm. Takže s hrůzou přicházejí k doktorovi s tím, že dítě krvácí, což ve své podstatě ta krev tam objektivně je, ale neznamená to žádnou tragédii, protože při této diagnóze víme, že ti pacienti nebo ty dětičky prospívají, ale mají tuhle formu reakce," uklidnil pediatr.
[chooze:article;value:610047]
Obecné vyloučení mléka z jídelníčku dětí Szitányi nedoporučuje. "Je to zdroj mnoha živin, vápníku, takže mléčné výrobky a mléko patří do základní výživové pyramidy v dětském věku," upozornil.
Pokud se ale u dítěte alergie na bílkovinu v kravském mléce objeví, přerušení jeho konzumace je samozřejmě namístě. Pokud se jedná o kojence, tak by měla mléko přestat pít či jíst jako součást potravin i matka.
A nahrazení kravského mléka kozím Szitányi důrazně odmítá. "Kozí mléko nemá výhodu, protože je tam zkřížená reakce na tu bílkovinu kravského mléka, a navíc ještě často nebývá pasterizované. Takže to riziko tam je z hlediska alergenicity stejné a k tomu ještě přichází možné infekční riziko," varoval.
Na celý rozhovor se podívejte pod titulkem článku.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.