Měla to být pýcha a lákadlo pro turisty. Jenomže rozhledna na Velkém Kosíři se pro starosty z okolí stala noční můrou. Její údržba z obcí vysávala peníze. "Jsou to věci, které musí dělat specializované firmy. To nejde dělat svépomocí," vysvětluje Dalibor Kolář, předseda mikroregionu Kosířsko a místostarosta Lutína.
"Jsem ve funkci druhé období a v podstatě od té doby mikroregion neřeší více méně nic jiného než opravy rozhledny a rozhlednu, aby fungovala," říká starostka obce Slatinky Monika Prokopová (nez.).
[chooze:article;value:608565]
Rozhledna za šest milionů korun měla přitom problémy od začátku. Uzavřena musela být kvůli problematickému schodišti po deseti letech. Už loni 1. ledna, kdy tam turisté vítali nový rok, museli zůstat pod ochozy. Na rozhlednu se přitom skládal celý region. "Soukromé osoby, spolky, firmy formou zakoupením symbolického schodu," poznamenal starosta obce Čechy pod Kosířem Milan Kiebel (KDU-ČSL).
Za velké slávy tuto rozhlednu otevřeli v roce 2013, už dva roky si ale okolí z vyhlídkové plošiny nikdo neprohlédl. Nikdo teď neví, jak s monstrem naložit. Zvažuje se i stržení rozhledny, jenomže nová by vyšla asi na 17 milionů. Před 20 lety začaly tyhle stavby zaplavovat Česko. Miliony na ně přicházely z evropských fondů.
[chooze:article;value:610057]
"Vesnice nebo samosprávy si chtěly vyzkoušet dotační programy a rozhledny se nabízely," sdělil Vladislav Šembera, předseda Klubu přátel rozhleden. Mnohé z nich ale vyrostly i na místech, odkud nebyl výhled. Navíc obce brzy zjistily, že jejich údržba není nic levného.
Jedna z rozhleden stála u Vlčnova. Dnes tu po ní zůstaly jen betonové základy. Další třeba v nedaleké Nivnici. "Stav rozhledny byl špatný, dřevo bylo nekvalitní a postupem času to úplně degradovalo," popisuje starosta Vlčnova Petr Kašpařík (Starostové pro Zlínský kraj).
I přes všechny problémy mají milovníci rozhleden z čeho vybírat. Stojí jich asi 450.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.