Sklepní byt bez oken a s toaletou hned vedle kuchyňské linky nebo půdní byt plný plísně. I takové prostory se nabízí k pronájmu. Problémem může být také velikost bytu. "Pokud se jedná o garsonku, tak by ta plocha měla být alespoň 16 metrů čtverečních," upozorňuje mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Karolína Nová.
Majitelé přitom využívají jednoduchý trik. Označí byt jinak než za bytový prostor. "Setkáváme se například s označením studia nebo ateliéry. Ale určitě není možné tuto skutečnost zatajovat nebo cokoliv, co není bytem, za byt vydávat," zdůrazňuje Nová.
Jenže bez udání stavebnímu úřadu tento problém nikdo neřeší. Nabídky nikdo nekontroluje. "Jedná se výlučně o jednotky případů, protože většinou se lze s majiteli té nemovitosti domluvit na nápravě. Proběhne s ním standardně řízení a případně se uloží pokuta," říká mluvčí Prahy 3 Petr Habáň.
[chooze:article;value:612496]
Nejvýše může pokuta dosáhnout jednoho milionu korun. "Realita je taková, že se pokuty pohybují v řádech nižších desítek tisíc korun," tvrdí ale Habáň.
Majitelé bytů si proto z pokut nic nedělají. Z pronájmů si vydělají na jejich zaplacení a v pokračování v této činnosti jim nikdo nebrání. Stát je tak na ně krátký. Podle odborníků by pomohla pouze změna zákona.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.