Do Prahy se sjeli kardiologové z celého světa. Češi jim předvedli revoluční operaci

Porucha srdečního rytmu, takzvaná arytmie, je nejčastější srdeční onemocnění. U nás se týká každého desátého Čecha nad 65 let a čím dál častěji se s ní potýkají i lidé v produktivním věku. Jedni z nejlepších kardiologů jsou ti tuzemští a své zkušenostmi a postupy sdílí se svými kolegy ze zahraničí.

Například lékaři z Nemocnice Na Homolce předvedli svým kolegům ze světa inovativní metodu takzvané ablace pacienta po infarktu.

"Pacienta uspíme a zavedeme z třísla katetry do srdce. Pomocí ultrazvuku, který je přímo v srdci, se budeme dívat, kam směřujeme s katetry, a pomocí signálu uděláme mapu levé komory. Zjistíme, kde je jizva, zkusíme arytmii vyvolat a zkusíme ji mapovat. A potom ji budeme odstraňovat s aplikací pulzního pole," popsal zákrok přednosta kardiocentra IKEM Josef Kautzner.

[chooze:article;value:610911]

Nová revoluční metoda je mnohem bezpečnější, než byly metody předchozí. Celý zákrok je navíc efektivnější a jeho délka je poloviční. Kardiologové tak můžou provádět více operací a zkracovat i čekací doby.

"Provedeme ten zákrok za půl hodinu, hodinu. Pak to tříslo zašijeme a pacient se po pěti až šesti hodinách může pohybovat. Dokonce jsme schopní ty pacienty pouštět domů ještě týž den," dodává primář kardiologie Nemocnice Na Homolce Petr Neužil.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.