[chooze:gallery;value:40389]
Loni žáci zamířili na 231 různých oborů, informoval PAQ Research. Dvě třetiny dětí ale šly na 25 z nich. Do deseti nejpopulárnějších oborů se přihlásilo 42 procent uchazečů. Mezi populární obory patří gymnázia, informatika či obchodní akademie.
Do každého ze zbývajících 206 oborů mířilo méně než procento uchazečů. Dohromady jde o třetinu přijatých. Podle analytiků by se měl počet oborů zmenšit.
"Velké množství oborů může být pro žactvo matoucí a zvyšuje míru taktizování. Krajům se navíc malé obory prodraží. Platí provoz škol a praktické vyučování pro zlomek žactva," míní analytik školství Jan Zeman.
[chooze:article;value:612724]
Dalším problémem školství je podle PAQ Research rozdíl mezi "chudšími" školami a těmi "bohatšími". "Na gymnázium si v roce 2024 a 2025 podal přihlášku první priority jen každý desátý žák z 'chudších' škol – tedy ze škol, kde mají děti slabší zázemí doma. To vyjadřuje tzv. socioekonomický status (SES). Ve školách s vysokým SES naopak zkouší gymnázium v první prioritě každý čtvrtý," podotkl Zeman.
Přitom na maturitní odborné školy se hlásí třetina nejlepších žáků ze škol s vysokým i nižším SES. Rozdíl mezi nejlepšími žáky vzniká až u gymnázií. "Žactvo se složitějším zázemím může odrazovat příprava na přijímací zkoušky, která často stojí na vzdělání a kompetencích rodičů či placení externí přípravy," upozornil Zeman.
Podle analytiků lidé o gymnázia stojí. některé děti se na ně ale nehlásí z obav z nízkých kapacit. Ty například v Praze nerostou, a v Moravskoslezském a Plzeňském kraji dokonce desítky míst zanikly, a to v Novém Jičíně a Plzni.
Ve čtvrtek byly zveřejněny výsledky přijímacích zkoušek na střední školy:
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.