Jsme ve vesmíru sami? Otázka, na kterou zatím nikdo nezná odpověď. Londýnská výstava s názvem "Vesmír: Mohl by existovat život mimo Zemi?" se tuto zapeklitou hádanku snaží vyřešit.
Na výstavě se návštěvníci setkají například s modelem sondy Juice Evropské kosmické agentury, která zkoumá ledem pokryté měsíce Jupiteru. Vyzkoušet si ale zájemci mohou i pohyb po Marsu s pomocí nejmodernějšího roveru. Právě ten na rudé planetě odebírá vzorky, které by mohly pomoci poodhalit tajemství mimozemského života.
[chooze:article;value:606176]
"Víme, že v naší Sluneční soustavě existují místa, která mají vhodné podmínky pro život. Mars je skvělým příkladem. V rané fázi vývoje na něm bylo tepleji než dnes, měl ochrannou atmosféru a na povrchu se nacházela voda," řekl odborná garantka výstavy Caroline Smithová.
K tomu, aby mohl vzniknout život tak, jak ho známe, musí dané prostředí obsahovat chemické prvky, jako jsou uhlík, vodík, kyslík, dusík, fosfor a síra, které se mohou spojit do organických molekul. Nezbytností je ale samozřejmě také voda.
"Pokud někde ve vesmíru skutečně existuje život, nepůjde o malé zelené mužíčky, E.T. se svítícím prstem ani šedivé tvory s velkýma vykulenýma očima. Budou to pravděpodobně jednoduché mikroorganismy," vysvětlila Smithová. Unikátní výstava potrvá až do února příštího roku.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.