Hrazené měsíční zálohy nestačily ani paní z Ústeckého kraje. Nedoplatek jí přišel ve výši 9,5 tisíce korun. "Já jsem tam bydlela čtyři a půl roku a přišlo mi to poprvé," popsala.
"Vodné a stočné se v loňském roce zvýšilo o 10 a více procent. Logicky to mohlo některé domácnosti zasáhnout. Navíc je to druhý rok v řadě, kdy takto ceny výrazně rostou, o rok dříve se zvýšily dokonce o 20 procent," vysvětloval ekonom Deloitte David Marek.
Příčin drahého vyúčtování může být hned několik. "Může to být třeba proto, že mají někde netěsnost za vodoměrem a prostě se jim ztrácí voda, protože si to nekontrolují, tak mají velkou spotřebu," řekl ředitel Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR Vilém Žák.
[chooze:article;value:611329]
"Cena se zvyšovala jednak proto, že se změnila sazba DPH z 10 na 12 procent, a také proto, že stoupaly ceny energií, které se používají při úpravě vody," uvedl Marek.
Rozhoduje i stáří infrastruktury a potřeba oprav a modernizací, také ale náklady spojené s výrobou pitné vody, které se napříč republikou liší. V některých případech však může jít o chybu – proto je prý důležité každé vyúčtování překontrolovat.
"Nedoplatek je tam docela velký, 37 800 nějakých. Což nás hodně překvapilo, protože takovou sumu si nedokážu představit, to bych musel napouštět asi olympijské bazény," popsal muž z Moravskoslezského kraje.
[chooze:article;value:611887]
Letos mu nainstalovali vodoměr s dálkovým odečtem a výpočet podle nájemníka rozhodně nesedí. Proti rozhodnutí se tak odvolal, na verdikt stále čeká. Hlavní je podle odborníků zjistit příčinu a podívat se na vyúčtování z předchozích let. Letos už odborníci výrazný růst cen neočekávají, podle odhadů voda zdraží o šest procent.
Na cenu vodného a stočného dohlíží cenový předpis ministerstva financí. I přes přísnou regulaci se ale ceny mezi kraji výrazně liší. Možná není překvapením, že nejdražší vodu mají obyvatelé Prahy, za tisíc litrů zaplatí v průměru 151 korun.
Hned za nimi jsou obyvatelé Ústeckého kraje, kde je voda jen o korunu levnější. Nejlevnější vodu pak mají v Jihočeském, Olomouckém a Královéhradeckém kraji, tam za jeden kubík lidé zaplatí 114 korun. Celorepublikový průměr letos činí 129 korun, loni to bylo o pět korun méně.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.