Západ může Putina dotlačit k příměří. Nesmí věřit jeho výmluvám, tvrdí expert

Rusko navzdory tlaku evropských zemí podpořených americkým prezidentem Donaldem Trumpem nepřistoupilo na bezpodmínečné 30denní příměří. Západ nyní hrozí Moskvě rozšířením sankcí. Ty ale Evropa podle webu Politico teprve připravuje.

Proč je odpověď Evropy tak pomalá a co čekat od Moskvou ohlášeného přímého jednání Ruska a Ukrajiny v Turecku? Na to odpovídal bezpečnostní analytik a odborník na mezinárodní vztahy z Univerzity Karlovy Vlastislav Bříza.

[chooze:article;value:612171]

Konkrétní reakce Evropy navzdory předchozím ultimátům nepřichází. Proč?

Zásadní roli hrají Spojené státy, protože jejich kroky mají na ruskou vojenskou mašinerii i na rozhodnutí Volodymyra Zelenského i Vladimira Putina podstatnější dopad než evropské akce. Ale důležitá je vzájemná koordinace a ta chvilku potrvá. Jednotlivé země mají své zájmy a cíle, a tak je potřeba nějaký čas, než se dohodnou.

Je tam hned několik možností, jak může Západ postupovat. Je to zavedení ekonomických sankcí a posílení vojenské pomoci Ukrajině. V obou oblastech hrají Spojené státy prim. Je tam možnost uvalení sekundárních cel na státy, které kupují od Ruska nerostné suroviny, je tam možnost uzavření dohody ropných států o navýšení těžby ropy, což by výrazně snížilo ruské příjmy, a je tam možnost uvalení bankovních sankcí.

Tyto kroky by Rusko velmi bolely. Myslím si, že právě proto se Putin rozhodl učinit alespoň další krok v podobě toho návrhu jednání, aby získal čas. I když jde opět o jakousi obezličku.

[chooze:article;value:612101]

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj už oznámil, že se těchto jednání chce zúčastnit osobně. Může tím více získat, nebo ztratit?

Záležet bude na tom, jaký bude formát těch jednání. Pokud tam nepřiletí Vladimir Putin, jejich efekt nebude velký. Protože on je v Rusku ten, kdo rozhoduje o všem podstatném.

Z Ruska už se ozývají hlasy, které Zelenského záměr zesměšňují. Místopředseda horní komory ruského parlamentu nazval podle agentury TASS Zelenského prohlášení o tom, že do Istanbulu osobně přijede, za komedii. Zdá se tedy, že Putinova osobní účast není příliš pravděpodobná.

Taky si myslím, že tam Putin osobně nepojede. Jeho cílem podle mě totiž není válku ukončit. Jemu současná situace vyhovuje. Před námi je konec jara, léto. To jsou podmínky příhodné pro to, aby ruská armáda, která má nyní převahu, tlačila na Ukrajinu dál a získávala území. A právě proto je důležitá jednota Západu v čele s USA, protože to je to jediné, co jej může dotlačit k příměří.  

[chooze:article;value:611361]

Mají tedy tato jednání potenciál přiblížit nás k příměří, nebo jede opravdu jen o zdržovací taktiku Kremlu?

Ve chvíli, kdy ten, kdo rozhoduje, na schůzce nebude, tak si lze domyslet, jak užitečná bude. Obě strany si maximálně vymění svá stanoviska, která už stejně znají, a vydají se zpátky domů. Vidím to tedy jako ruskou snahu Západ částečně uspokojit a vyhnout se zavedení dalších sankcí. Aby se vlk nažral a koza zůstala celá.

Významné je, že se změnila americká politika vůči Rusku, kdy se nejdříve zdálo, že Spojené státy Rusku ustupují, nyní naopak na Rusko tlačí. Nějaké konkrétní výsledky ale asi ještě čekat nemůžeme.

Spravedlivý mír na Ukrajině je spekulace, říká Petráš. Putin hraje o čas kvůli území (5/2025):

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.