Děti v Česku málo spí. Mohou za to mobily a sociální sítě, tvrdí odborníci

Usínají s mobilem a v noci se budí, aby hltali informace. Teenagerům výrazně klesá počet hodin spánku, varují psychologové. S častým buzením se potýká i Ondra Barna. "Je to celkem normální u naší generace. Pokukuji samozřejmě po tom, jestli mi náhodou někdo nenapsal," říká Ondra.

"Je to nejen sledování sociálních sítí, ale je to i sběr nějakých informací, poslouchají hudbu, sledují nějaké filmy a kompenzují tu aktivitu, kterou by měli normálně provádět, třeba v odpoledních nebo večerních hodinách," vysvětluje ředitelka Pedagogicko-psychologické porady Praha Galina Jarolímková.

[chooze:article;value:604260]

​Americké studie ukázaly, že spánkově deprivovaných adolescentů může být dokonce až 85 procent. Alarmující je i čerstvý průzkum pedagogicko-psychologické poradny mezi pražskými studenty. "Klesá hodnota spánku jenom na dvě až tři hodiny v noci, což nás velmi vyděsilo, protože to má vliv na další vzdělávací systém," poznamenala Jarolímková.

Na internátech, tedy mimo dosah rodičů, si teenageři mohou s nočním časem naložit, jak chtějí. Spát by přitom měli alespoň sedm hodin. Únavu pak potlačují třeba energetickými drinky. "V pubertě ke vzniku zpožděné spánkové fáze přispívají i hormonální vlivy. Studie prokazují, že modré světlo z mobilních telefonů, monitorů potlačuje tvorbu melatoninu, takže brání usnutí a oddaluje ho," vysvětlila psycholožka Hana Sýkorová.​

[chooze:article;value:605005]

​"Já už tak mám problémy se spaním kvůli stresu a z toho, že se na vás všude valí informace. Když se vzbudím, tak většinou jdu na mobil a zkontroluji," přiznaly v anketě televize některé děti.

Nedostatek spánku zhoršuje náladu. Prohlubují se úzkosti, deprese. U mladých lidí mohou být spouštěčem k sebepoškozování.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.