Strážníci v Brně už mají na svém kontě jarní záchranu veverčí rodiny se třemi mláďaty, která uvízla v okapu. Minulý týden zase odchytili přímo u tramvajové trati hejno káčat. "Celkem nachytali 11 káčat a vypustili je do volné přírody," uvedl mluvčí brněnské policie Jakub Ghanem.
V záchranných stanicích začíná jedno z nejnáročnějších období v roce. Lidé tam nosí mláďata, která přitom pomoc vůbec nepotřebují. Nejčastěji na to doplácejí čerstvě narození zajíčci. "To je to největší neštěstí, že takovéto zajíčky všichni pohladí, a mamina pak za nima nepřide," vysvětlil Zdeněk Machař ze Záchranné stanice zvířat Brno.
[chooze:article;value:608117]
Ve chvíli, kdy na takové mládě sáhne člověk, může ho tím odsoudit k smrti. Samice se řídí čichem a pach člověčiny ji odpuzuje. Když je nutné mládě přesunout, stačí dodržet základní myslivecké pravidlo – mezi prsty rozetřít trávu, jehličí a pěkně ho tím pohladit.
U ptáků lidský pach tolik nevadí. Nálezci chybují hlavně tím, že třeba čerstvě vylíhnuté sovy odnesou z lesa. Stačí přitom najít vhodný klacek a vysadit je na strom. Matka si mládě sama najde a nakrmí ho. Ornitologové varují, že v tomto období ptáci mláďata chrání – například vrána může napadnout i člověka.
Pomoc potřebují hlavně mláďata, která jsou opuštěná. Ochránci zvířat doporučují při nálezu mláděte nejdřív zavolat na infolinku a zvíře zachraňovat, jen když je v ohrožení života.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.