Dělníci v kanále našli nebezpečnou americkou želvu. Může člověku ukousnout prsty

Na neobvyklého vetřelce narazili dva dělníci, kteří uklízeli kanál v německém městě Kellinghusen ve Šlesvicku-Holštýnsku na severu Německa. Ve vodě se mezi napadanými dřevinami, odpadky a bahnem schovávala kajmanka supí. Obrovská želva se od první chvíle chovala velmi agresivně, píše portál Krone.

Dělníci proto rovnou přivolali specialisty, kteří kajmanku bezpečně odchytili. Rovnou ji také pokřtili. Dostala od nich jméno Gabi. V okolí, kam ji nejspíš vypustil její původní chovatel, pravděpodobně žila delší dobu. Přežívat mohla na rybách, racích a ptácích.

Želvu převezli veterináři do záchranné stanice ve Sparrieshoopu. Gabi je podle nich zdravá a dobře živená. "Sice je velmi ošklivá, ale také hbitá. Umí dokonce i šplhat," řekl pro portál Bild ředitel stanice Christian Erdmann, který si vzal kajmanku na starost.

[chooze:article;value:604438]

​Jak se Gabi ocitla v německém kanálu, zůstává záhadou. Kajmanky jsou ohrožené želvy, které ve volné přírodě žijí ve sladkých vodách řeky Mississippi ve Spojených státech. Jsou také největšími sladkovodními želvami na světě. V Německu je jejich chov mimo zoologické zahrady zakázán, přesto je čas od času nějaký chovatel vypustí do přírody.

Kajmanky patří mezi nebezpečná zvířata. Jsou totiž velmi agresivní a mají extrémně silný stisk. Člověku mohou tak velmi snadno při neopatrné manipulaci překousnout prsty, a u menších dětí dokonce i ruce. Ve volné přírodě dokážou dospělé želvy sežrat i nutrie či menší aligátory, neměly by ale problémy ani se středně velkým psem.

S kajmankou se mohli lidé setkat dokonce i v Česku. V roce 2013 odchytili pracovníci záchranné stanice 12kilovou želvu, kterou našli svědci na silnici u Střapole na Plzeňsku. Její chovatel se o ni později sám přihlásil.

Stará mořská želva překvapila veterináře. Její přesný věk ale neznají (4/2024):

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.