Už týdny se do sebe dvě největší světové ekonomiky navzájem ostře navážejí. Trump minulý měsíc postupně uvalil 145procentní cla na dovoz čínského zboží. Čína odpověděla vlastními cly, která postupně navýšila až na 125 procent. Tím obě země fakticky přerušily vzájemný obchod. Protivníka se snažily obě země ukázat v tom nejhorším světle.
"Cílem našich protiopatření proti šikaně ze strany USA je nejen ochrana našich legitimních práv a zájmů, ale také dodržování mezinárodních pravidel a pořádku," uvedl mluvčí čínského ministerstva zahraničí Lin Ťien.
Donald Trump ani čínský prezident Si Ťin-pching nechtěli být tím, kdo se první podvolí tlaku, ukáže slabost a pozve druhou stranu k jednacímu stolu. V sobotu se zástupci obou zemí sešli v Ženevě. A ani jedna země nechce přiznat, že rozhovory iniciovala. "Toto setkání se koná na žádost Spojených států," tvrdil Ťien.
[chooze:article;value:611050]
Trump nicméně naznačil, že je ochotný cla na Čínu snížit. "Řekněme na 80 procent. Uvidíme, jak to bude fungovat," řekl prezident Trump.
Výroba v Číně v dubnu klesla na nejnižší úroveň od prosince 2023. Čínští vývozci se kvůli vysokým clům potýkají s hromadícími se zásobami ve skladech a pro své zboží hledají odbytiště jinde. Mnoho amerických společností zase oznámilo, že bude muset zvýšit ceny. "Možná budou mít děti dvě panenky místo třiceti. A možná ty dvě panenky budou stát o pár dolarů víc než normálně," prohlásil Trump.
Ekonomové a investoři se obávají, že obchodní válka dvou největších světových ekonomik by mohla vést ke zpomalení růstu a zvýšení cen po celém světě. Jednání obou zemí může podle analytiků trvat i měsíce.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.