Na železniční trati mezi Hranicemi na Moravě a Púchovem se řítil do stanice Hustopeče nad Bečvou téměř stokilometrovou rychlostí vlak, který převážel toxický benzen. Strojvedoucí jel dvakrát rychleji, než povolují předpisy, a vlak vykolejil. Sedmnáct cisteren převáželo 1 020 tun životu nebezpečného benzenu a cisterny začaly hořet a látka vytékat. Na místě po chvíli zasahovala více než stovka hasičů, několik desítek požární techniky, další záchranné složky a odborníci.
"Chci zdůraznit, že se jedná o největší havárii benzenu na světě, ve specifickém území, ve specifickém podloží štěrkopísku. Ty techniky, metodiky dekontaminace se vymýšlejí, jsou unikátní," vysvětlil ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
Po uhašení požáru museli hasiči společně se specializovanou firmou vyčistit shořelé cisterny od benzenu a poté vraky odstranit. V této době už také hygienici odebírají vzorky vody přímo zasaženého jezera. Koncentrace benzenu je nadlimitní a je jasné, že se dostal také do půdy. Podle odborníků mají šíření benzenu zastavit takzvané larsenové stěny, což se nedávno také potvrdilo.
[chooze:article;value:609299]
"Podařilo se a všechna měření tomu nasvědčují, vlastně uzavřít ten benzen uprostřed toho zhruba tříhektarového pozemku, který je ohraničen larsenovou stěnou, která je sedm metrů hluboká až na jílovcové podloží, které je neprostupné," doplnil Hladík.
Téměř dva měsíce od havárie jsou v obci lidé, kteří mají stále strach a nevědí, co bude dál. Pan Stavárek má v Hustopečích nad Bečvou své zahradnictví. Teď po nehodě benzenu se ale obává o budoucnost svého podnikání a také o cenu svých nemovitostí.
"My tu provozujeme zahradní centrum a letos, jelikož prostě nevíme, co jak bude, tak uvažujeme, jestli vůbec zasejeme. Loni jsme tady měli okurky a byla celkem pěkná výnosnost, ale letos bych si asi nedovolil to dát lidem k prodeji, když nevím vyloženě, co v tom může být, a celkově ta situace je prostě zvláštní, protože tady opravdu nevyteklo toho málo a bude to dost citelné. Jako nemovitosti, o tom se ani nebavíme, že to prostě tady je v momentální chvíli úplně bezcenné. Tady je to teď země nikoho, jediní, kdo tu teď jezdí, jsou hasiči," popsal.
Pro pana Stavárka bude letos ztráta zisku citelná. Stále neví, jestli je v jeho studni nebo půdě zvýšená koncentrace benzenu. I přesto, že o odběry vzorků žádal, nikdo mu nevyhověl. A na výsledky čekají také místní zemědělci, pro které je nekontaminovaná půda životně důležitá.
[chooze:article;value:607666]
"Jsme rodinná farma, zabýváme se jak rostlinnou, tak živočišnou výrobou. Naše pozemky se nacházejí i v oblasti vzdálené od místa havárie řádově pár metrů. Třeba tady ten pozemek je taky částečně zasažený havárií a v podstatě teď čekáme, jestli ten porost, který tam je, bude skliditelný, nebo nebude," sdělil zemědělec Zdeněk Vahala.
"Na 99 % ty věci nemají dopad na zdraví lidí, nejsou ohroženy zahrádky, výpěstky nebo zemědělské produkty. Definitivně tedy kompetentní ministerstva toto písemnou formou veřejnosti, místním obyvatelům a obcí sdělí nejpozději do poloviny května," vzkázal Hladík.
Našli jsme také zemědělce, který vlastní půdu, na které přímo probíhají záchranné práce. Ten se bojí toho, že zásahy poškodí půdu a bude se zajímat o odškodnění.
"I z hlediska těch různých zásahů, co se tam dějí. Třeba ty hlubinné zásahy, jak víme, orná půda, ta ornice má hodnotu zejména od těch 25 až 30 centimetrů, takže jsou tady obavy. A vím, tady z okolí od určitých vlastníků, že mají obavy o nějaké odškodnění nebo jak se ta situace bude řešit," řekl pan Frydrych.
[chooze:article;value:606318]
V daném případě byl vyhlášen stav nebezpečí a podnikatelé by tedy podle advokátů mohli požadovat náhradu škody, a to podle krizového zákona. "Tady jenom upozorňuji, že škoda musí přímo souviset právě s tím vyhlášeným stavem nebezpečí. A dále upozorňuji na to, že lhůta pro uplatnění této náhrady škody je poměrně krátká, je to šest měsíců od momentu, kdy se poškozený dozvěděl o škodě. Co se týká tohoto nároku nebo výše škody, tak je možné uplatňovat nejen skutečně vzniklou škodu, ale také ušlý zisk," varovala advokátka Natálie Kuňáková.
U břehů nejpostiženějšího jezera nalezli rybáři od začátku havárie nižší desítky mrtvých ryb. Všechna úmrtí prý s benzenem nespojují, přesto si tady nejspíš velmi dlouho nezarybaří.
"My jsme položili České inspekci životního prostředí několik otázek, abychom věděli, jak se benzen v těle ryby jako chladnokrevného živočicha chová. Co dělají jeho vnitřní orgány? Ledviny, játra, žaberní tyčinky. Jak vyprchává ten benzen z těla ryby, jestli to je stejné jako u teplokrevných živočichů, jak dlouho ten benzen se bude odstraňovat z té vody, abychom tam mohli sadit další ryby, takže na tyto otázky čekáme odpověď a podle toho bude vypadat také rozhodnutí, jestli lovit a v jakém režimu," řekl předseda rybářů v Hustopečích nad Bečvou Stanislav Pernický.
Havárie samozřejmě také zastavila železniční provoz, a to na dlouhé měsíce. Na obnově železniční dopravy prý začnou pracovat v polovině května, o měsíc později by už znovu mohly jezdit vlaky.
[chooze:article;value:605682]
"Pokud by se všechno podařilo naplnit v tomto výhledu, tak by to znamenalo, že by ten železniční provoz mohl být obnoven do poloviny června letošního roku," slíbil ministr dopravy Martin Kupka (ODS).
Někteří lidé v oblasti havárie říkají, že nemají dostatek informací a nevědí, co se vlastně děje. "Ze začátku chodily esemesky ten první a druhý den, abychom si dávali třeba pozor, nevětrali a tak dál. A od té doby, pokud se neinformujeme sami, tak nikdo. Možná rozhlas hlásí, ale tady při tom provozu aut ten rozhlas není slyšet, takže aby třeba písemně bylo vyrozumění, nic takového," postěžoval si tamní obyvatel Viktor Valentovič.
[chooze:article;value:603189]
Mnoho místních ale zůstává v klidu a situaci ohledně benzenu už ani nesleduje. Peníze, které se vynakládají na likvidaci po havárii, obec neplatí. Od začátku ale zajišťuje stravu a občerstvení pro záchranné složky. Ač se to nezdá, za téměř dva měsíce jde o stovky tisíc korun, které zatím musel městys zaplatit, a to je díra v rozpočtu.
"Jsme od prvopočátku zapojeni vlastně do občerstvení. Každý den zajišťuji, pomáhám zajistit pití a stravu. A cokoliv potřeboval hasičský sbor, jsme k dispozici. Tak já věřím, že nám tu částku proplatí, že něco městys zaplatí, ale větší část půjde na proplacení," sdělila starostka Hustopečí Júlia Vozáková (za KDU-ČSL).
Podle posledních informací bude sanace zamořené půdy v oblasti havárie trvat ještě půl roku. Předběžně je škoda vyčíslena na několik set milionů korun.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.