Lékař varuje před přehlíženou rakovinou. Jeden symptom nesmíte ignorovat

Podle České urologické společnosti jsou u nás zhoubné nádory močového měchýře 7. nejčastějším nádorovým onemocněním. V celosvětovém porovnání, kde se tento typ útvarů nachází až na 11. příčce, jsou tak Češi ohroženi mnohem více než zbytek populace.

Oproti ženám bývají tímto typem rakoviny ohroženi muži až třikrát častěji. Web Yahoo Canada navíc cituje urologického chirurga Girishe Kulkarniho, podle něhož je rizikovým faktorem číslo jedna suverénně kouření.

[chooze:article;value:605089]

​Na rozdíl od rakovin spojených s takzvaným dědičným genem je riziko vzniku rakoviny močového měchýře téměř výhradně spojeno s životním stylem. Diagnóza bývá také často dávána do souvislosti s chemikáliemi obsaženými v barvách na vlasy, konkrétních typech plastových hmot a výfukových plynech. Škodit může také nadměrné používání léků tlumících bolest, takzvaných analgetik.

Mezi vyšetření, kterými je možné odhalit nádor močového měchýře, patří sonografie neboli ultrazvuk. K upřesnění rozsahu onemocnění může posloužit i CT vyšetření, případně magnetická rezonance.

Jak ale upozorňuje Kulkarni, v současnosti není k dispozici žádný včasný screeningový test, který by rakovinu močového měchýře s předstihem odhalil. Proto bývá většina lidí diagnostikována až po nahlášení příznaků svému lékaři. Nejčastěji jde o krev v moči.

[chooze:article;value:610578]

​Podle lékaře by tedy právě přítomnost krve v moči neměla být pacienty nikdy ignorována. A to i když jde o jednorázový výskyt.

"Pokud někdo ve své moči zpozoruje krev, byť jen jednou, měl by okamžitě zažádat o důkladné vyšetření," je přesvědčený Kulkarni. A stejného názoru jsou i čeští urologové.

"Množství krve může být různé. Krev v moči může být patrná pouze při vyšetření moči mikroskopicky, ale také může dojít k viditelnému krvácení do moči a v některých případech i k rozvoji masivního krvácení," popisují lékaři v textu, jehož autory jsou odborníci z několika českých nemocnic.

[chooze:article;value:610047]

​Podotýkají ale, že množství krve v moči v žádném případě nemusí odpovídat velikosti či množství nádorů. "Nelze tak z něj vyvodit nic než jen potřebu adekvátního vyšetření," dodávají.

Český den boje proti rakovině připadá každoročně na 15. května. Letos se uskuteční už 29. ročník této nejstarší sbírkové akce v Česku.​

Pokud máte u sebe nebo svých blízkých podezření na onemocnění rakovinou, a to nejen močového měchýře, okamžitě o tom řekněte svému praktickému lékaři, který vám poradí s výběrem nejvhodnějšího vyšetření.

V Česku jsou screeningové programy na špičkové úrovni. Pomáhají v prevenci rakoviny (04/2025):

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.