Podvody na internetu jsou stále častější: Zaměřili jsme se na jejich fígle

Před dvěma dny jsme vystavili inzerát na prodej kytary. Za tu dobu se ozvali čtyři lidé, o jejichž čistých úmyslech se dá pochybovat. Dva nabízeli vyzvednutí kurýrem zdarma, pokud náš reportér vyplní přiložený formulář. Další naléhal, že zaplatí až po doručení. V posledním případě měl reportér kliknout na odkaz, jinak mu smažou profil na sociální síti.

Podobnou zkušenost má snad každý, kdo něco prodával na internetu. Mnozí už se spálili. "Pokud vám třeba řekne, že má kód nebo voucher k zásilkové společnosti, abyste nemuseli platit za dopravu, a vy na to musíte někde kliknout, tak to už je špatně," upozorňuje IT expert Miloslav Lujka.

"Když chcete někomu poslat peníze, uděláte to přes mobilní aplikaci, internetové bankovnictví nebo jdete do banky. Ale nikdy nevyplňujete něco na nějaký odkaz, který vám někdo poslal," zdůrazňuje mluvčí České bankovní asociace Radek Šalša.

[chooze:article;value:608677]

Odborníci radí se k osobním údajům chovat jako k penězům a především si ověřovat prodejce. A to platí i v případě nakupování na e-shopech. "Je dobré přečíst si recenze, je dobré nakupovat u ověřených prodejců. S tím samozřejmě souvisí i to, že je velmi dobré zvažovat, zda ten prodej, to nabízené zboží není výrazně levnější, než je k dostání," řekl mluvčí Policejního prezidia Jakub Vinčálek.

Kupující by měl vždy vědět, s kým uzavírá smluvní vztah. Někdy může být e-shop jen zprostředkovatelem a skutečný prodejce sídlí bůhvíkde. "Ve chvíli, kdy neví, s kým ten smluvní vztah uzavřel, nemůže potom použít svoje spotřebitelská práva, právo na odstoupení od smlouvy, nemůže reklamovat a podobně," vysvětluje mluvčí České obchodní inspekce František Kotrba.

Ověřit si prodejce mohou nakupující třeba na stránkách České obchodní inspekce, která spravuje seznam rizikových e-shopů.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.