Dávejte si při grilování pozor. Pár chyb může znamenat hazard se zdravím

Grilování neodmyslitelně patří k létu a teplému počasí. Zároveň s ním ale souvisejí i skrytá zdravotní rizika. Lidé, kteří si pravidelně užívají grilovačku, by si tak měli dávat pozor a správně se před nimi chránit.

Největší problém se dá podchytit snadno. Stačí si pouze dávat pozor na to, aby se vám maso na grilu nespálilo. Ve zuhelnatělém mase se totiž hromadí i spálený tuk produkující karcinogenní látky, jako jsou heterocyklické aminy (HA) a polyaromatické uhlovodíky (PAH).

Ty znamenají potíže zejména při dlouhodobé konzumaci spáleného masa. "Při jednorázovém požití to není zas tak špatné. Je to spíš obraz životosprávy člověka. Pokud takhle připravujete maso 30 let každý víkend, tak se riziko rakoviny výrazně zvyšuje," poznamenala podle portálu UCLA Health doktorka Catherine Carpenterová.

[chooze:article;value:573015]

​Rizikové je i grilování přímo nad ohněm či žhavými uhlíky. Z masa totiž odkapává roztátý tuk, který dopadá na uhlíky. Přitom se tuk vypařuje a kouř obsahující PAH znovu stoupá vzhůru a usazuje se na mase.

Hrozby se naštěstí dají snadno zredukovat. V první řadě pomáhá výběr masa. Ideální na grilování jsou masné výrobky s nižším obsahem tuku, jako je například kuřecí či krůtí maso nebo vepřová panenka. Naopak slanina nebo vepřová krkovice jsou velmi tučné, a proto se hodí je spíše omezit.

Dalším trikem, který radí protirakovinové centrum City of Hope, je rozkrájení masa na menší kousky před grilováním. Rychleji se tedy propeče a není tak dlouho vystaveno vysokým teplotám. Tím se snižuje riziko nahromadění škodlivých látek.

[chooze:article;value:609002]

​Za zmínku stojí také použití alobalu na podložení masa na grilu. Díky tomu neskapává rozteklý tuk na uhlí, a škodliviny se tak nedostanou zpátky v kouři. Obecně také platí, že je lepší držet gril spíše při nižších teplotách, k čemuž jsou vhodnější plynové grily. I na uhlí se však dá teplota snadno zredukovat tím, že se maso jednoduše pověsí výš nad uhlíky.

Poslední tip je nejen zdravější, ale i chutnější. Zdravotní riziko se dá totiž snížit důkladným naložením ingrediencí na grilování v marinádě. I 30 minut naložení stačí k tomu, aby se vytvořila ochranná vrstva, která redukuje obsah HA.

Češi grilování milují. V loňském roce za ně utratili tisíce korun (7/2024):

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.