Armádu zajímají radioamatéři i civilní piloti dronů. Nabízí jim výcvik i peníze

Pan Šanda je celoživotní nadšenec radioamatér. Má potřebné vybavení i znalosti. Když bude potřeba, on i další by prý byli ochotni pomoci. Schopný je navázat spojení po celém světě. "Radioamatéři nedělají spojení na 30 nebo 50 kilometrů jako televize nebo rozhlas, ale na stovky, případně i tisíce kilometrů. Dělají se spojení odrazem od měsíce," vysvětlil předseda Českého radioklubu Jiří Šanda.

"Dokážou vytváření záložní radiové sítě v případě, že už jiné systémy nejsou funkční. To znamená, že pokud nebudou fungovat mobilní telefony, nebude fungovat internet, tak radioamatéři jsou schopní postavit síť a pomocí té sítě komunikovat," vysvětlil užitečnost radioamatérů IT specialista Vladimír Rajchart, který se také podílí na projektu.

[chooze:article;value:604046]

​Radioamatéři nejsou jediná skupina lidí, která by mohla v případě nouze pomoci. Armáda by ráda využila i znalostí pilotů dronů. "Umím si představit, že bychom mohli jako hobbíci létat s nějakými drony, ale ne s těmi našimi. Chtělo by to nějaký lepší s termokamerou, ale věřím, že i hobby pilot by s tím dokázal pracovat a pomohl by tak Armádě ČR," myslí si hobby pilot dronů Miroslav Klouček.

Pilotů dronů je v Česku až sto tisíc, radioamatérů přibližně pět tisíc. Armáda jich má v plánu prozatím školit dohromady tisícovku. "Bude to chtít nějaký aspoň minimální trénink, nějaký základ. Věřím, že by nám česká armáda dokázala něco takového poskytnout," věří Klouček.

"Budou procházet konkrétním výcvikem. Je tam hlídková činnost, je tam vyhledávání ztracených osob, je tam detekce kouře, pohybu a podobně," poznamenal Rajchart. Koncepci výcviku pilotů dronů chce armáda dokončit ještě letos a s civilisty plně spolupracovat během příštího roku.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.