Dětské sousedské skupiny
Od 1. května letošního roku začínají platit změny, které přináší novela zákona o dětských skupinách. Ta zavádí mimo jiné nový typ péče o děti předškolního věku, a to sousedské dětské skupiny. Ty nabídnou možnost péče o malé děti ve věku od šesti měsíců do zahájení školní docházky. Skupiny budou fungovat v domácnosti registrované poskytovatelky či poskytovatele a budou mít maximálně čtyři děti.
Poskytovatelé péče budou moci tuto službu nabízet ve svých domácnostech (nebo jiných vhodných prostorách) po získání oprávnění. To vznikne dnem zápisu do evidence poskytovatelů, kterou povede Úřad práce. Žádost o zápis se bude podávat výhradně elektronicky prostřednictvím nové aplikace, která bude dostupná od 1. května 2025. Podrobnosti přináší webové stránky ministerstva práce a sociálních věcí.
[chooze:article;value:608036]
Požadavky na člověka, který má provozovat sousedské hlídání doma, jsou stejné jako v dětských skupinách. Musí to být člověk, který na to má kvalifikaci a vzdělání – například vzdělání v oblasti pedagogiky, zdravotnictví, psychologie nebo sociální péče, případně je držitelem kvalifikace chůvy.
Financování služby bude kombinované – stát poskytne příspěvek na provoz ve výši 0,8 normativu dětské skupiny, což je zhruba 261 korun na jedno dítě a den. Při péči o čtyři děti po všechny pracovní dny by hlídající osoba mohla od Úřadu práce čerpat téměř 23 tisíc korun. Přispívat budou i rodiče – na den to vyhází maximálně na 318 korun, tedy maximálně okolo 6 000 korun měsíčně.
Další novinkou je, že dítě mladší dvou let může docházet do skupiny až na 120 hodin měsíčně (původně to přitom bylo 92 hodin) bez ztráty rodičovského příspěvku, docházku v dětské skupině nelze kombinovat s mateřskou školou.
[chooze:article;value:601541]
Výsledky přijímaček
Ředitelé středních škol zveřejní výsledky prvního kola přijímacích zkoušek ve čtvrtek 15. května v systému DiPSy i na svých webech a úředních deskách. Uchazeči budou mít možnost nahlédnout do svých spisů mezi 12. a 14. květnem. Pokud se žákům nepodaří uspět v prvním kole, to druhé je naplánováno na konec května. Podat znovu přihlášku budou moci do 26. května a výsledky se ve 2. kole dozvědí 24. června 2025.
Cesty do Thajska
Od 1. května 2025 dochází ke změně pravidel pro vstup do Thajského království. Všichni zahraniční cestující, včetně občanů České republiky, budou nově povinni provést registraci v systému Thailand Digital Arrival Card (TDAC) nejpozději tři dny před příletem do země.
[chooze:article;value:607313]
Tato povinnost se vztahuje na všechny cestující vstupující do Thajska letecky, po moři nebo po zemi. V rámci registrace je nutné vyplnit on-line formulář, který obsahuje osobní údaje, číslo cestovního dokladu, informace o plánované cestě, adresu ubytování v Thajsku a případně zdravotní prohlášení, pokud cestovatel v uplynulých dvou týdnech navštívil rizikové země. Po odeslání formuláře obdrží cestující potvrzení e-mailem, kterým se prokazuje při vstupu do země.
Registrační formulář a další podrobnosti jsou k dispozici na oficiálních stránkách. Aktuální informace naleznete rovněž na stránkách českého ministerstva zahraničí.
[chooze:article;value:604995]
Příspěvek na kastraci
V Hradci Králové budou moci od 1. května majitelé koček a kocourů požádat o příspěvek na jejich kastraci. Město si od toho slibuje snížení počtu toulavých koček. Podle odhadů jsou jich v krajské metropoli tisíce, nekontrolovaně se množí a přenášejí různé nemoci.
"Pro čerpání musí splnit několik podmínek, a to včetně trvalého bydliště v Hradci Králové. Majitelé zvířat budou moci žádat o finanční příspěvek na kastrační zákrok, finance pak budou vypláceny zpětně. Žádat o ně bude možné nejpozději do tří měsíců od provedení operace," uvádí vedení města. "Příspěvek je 1 000 na kočku, 600 na kocoura," upřesnil Adam Záruba (nez.), náměstek primátora.
Změny jízdních řádů
Na Vysočině pokračují velké změny jízdních řádů autobusové linkové dopravy. Změna k 1. květnu 2025 se týká především Moravskobudějovicka a Třebíčska, v malém měřítku se však dotkne i oblastí sousedních.
[chooze:article;value:609263]
Otevírací doba obchodů
Dva květnové svátky letos vychází na čtvrtek, někteří pracující si tak budou moci víkend prodloužit ještě o pátek. Zatímco však o Svátku práce 1. května si lidé normálně nakoupí, na Den vítězství 8. května budou všechny obchody zavřené.
Zvýšení poplatků za ČT a ČRo
Od května se zvyšují poplatky za Českou televizi a Český rozhlas. Ten televizní se zvyšuje o 15 korun na 150 měsíčně, ten rozhlasový pak o 10 korun na 55 korun měsíčně. Poplatky budou platit nově i domácnosti s přístupem k internetu. Poplatek má být nově navázaný nikoliv na televizní či rádiový přijímač, ale i na mobil, počítač či tablet, které jsou schopny přehrát jejich multimediální obsah. Poplatky se mají zvýšit už od letošního května. Novelu zákona koncem dubna podepsal prezident Petr Pavel.
Výplata důchodů
Kvůli státnímu svátku se v květnu mění termín výplaty všech důchodů. Lidem, kteří penzi měli dostat 8. května, peníze přijdou o den dříve, to znamená 7. května. Přehled změn výplat důchodů najdete v tomto článku na TN.cz.
Senioři bojují s digitalizací. Problémy mají s lékaři i důchody (3/2025):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.