Celková suma 2,72 bilionu dolarů je o 9,4 procenta vyšší než loni. Zpravodajský web Deutsche Welle připomíná, že výdaje na zbrojení rostou celosvětově už celé desetiletí. Letošní nárůst je ale nejvyšší od konce studené války v roce 1991.
Každoroční zprávu zveřejňuje Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru. Podle výzkumníků meziročně navýšila své výdaje na zbrojení více než stovka zemí. Nárůst je znatelný zejména v Evropě a na Blízkém východě – jde o odraz války na Ukrajině a konfliktu na území Gazy.
V evropském, ale i celosvětovém měřítku, je na vzestupu zejména Německo. Na zbrojení vydává stále více financí už třetí rok v kuse. Loni to bylo 88,5 miliardy dolarů (necelé dva biliony korun). Oproti roku 2023 jde o 28procentní nárůst, uvádí SIPRI.
Zatímco před dvěma lety tak byla spolková republika na sedmé příčce, loni se posunula na čtvrté místo. Země za sebou nechala obvyklého evropského lídra Velkou Británii nebo nejlidnatější stát světa Indii. "Poprvé od znovusjednocení se Německo stalo zemí s největšími vojenskými výdaji v západní Evropě," uvedl Lorenzo Scarazzato z programu vojenských výdajů a zbrojení SIPRI.
[chooze:article;value:609891]
Ještě větší meziroční nárůst výdajů na zbrojení zaznamenalo Polsko (31 procent) a nový člen Severoatlantické aliance (NATO) Švédsko (34 procent). Objem vojenské pomoci válkou zmítané Ukrajině mířící z Evropy dělal 60 miliard dolarů (1,32 bilionu korun). Německo se podílelo 7,7 miliardami dolarů (169 miliard korun).
Největší finanční injekci na zbrojení ale dostává Ukrajina od Spojených států. I díky ní má z celého světa aktuálně nejvyšší podíl výdajů na obranu k HDP – 34 procent. Zpráva SIPRI uvádí, že "všechny daňové příjmy Ukrajiny byly v roce 2024 plně vyčerpány jejími vojenskými výdaji, zatímco všechny nevojenské socioekonomické výdaje byly financovány ze zahraniční pomoci".
[chooze:article;value:608553]
SIPRI navíc upozorňuje na riziko závodů ve zbrojení v asijských zemích. Japonsko loni navýšilo své vojenské výdaje o 21 procent na 55,3 miliardy dolarů (1,22 bilionu korun). A není samo. "Vzhledem k nevyřešeným sporům a rostoucímu napětí v oblasti hrozí, že tyto investice uvrhnou zmíněnou oblast do nebezpečné spirály závodů ve zbrojení," okomentoval čísla expert SIPRI Nan Tchien.
EU chce nakoupit zbraně v Evropě. Zbrojovky mají převzít továrny na automobily (3/2025):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.