Volbu papeže řídí přísná pravidla. Tajemné konkláve může trvat i několik dní

V Římě se po pohřbu papeže Františka I. schyluje k volbě jeho nástupce. Vatikán připravuje takzvané konkláve. Při něm vybírají ze svých řad kardinálové s volebním právem nového papeže. Těchto kardinálů je v současnosti 135, z nichž 133 se bude konkláve účastnit. Zbylí dva chybí kvůli nemoci, píše portál Pillar.

Vzhledem k nezvykle vysokému počtu kardinálů volitelů bude letošní konkláve jedním z největších v moderní historii. Pro srovnání, volby v roce 2013, z níž vyšel jako vítěz František, se účastnilo 115 kardinálů, což bylo do té doby nejvíce v dějinách. Začít má podle portálu CNN 7. května.

Konkláve se tradičně koná ve vatikánské Sixtinské kapli, která se po dobu volby uzavře veřejnosti. U samotné volby mohou být přítomní pouze volitelé, lékařský personál, uklízeči a členové Švýcarské gardy. Ti navíc skládají slib mlčenlivosti.

[chooze:article;value:609856]

​V Sixtinské kapli po dobu volby nesmí být ani camerlengo neboli kardinál komoří, který tradičně dohlíží na organizaci a průběh konkláve i potvrzení toho, že je papež doopravdy po smrti, píše portál Independent. Vatikán navíc na střechu kaple před poslední volbou instaloval rušičky telefonního signálu, aby mohl být průběh konkláve držen v tajnosti.

Během konkláve se volí každý den čtyřikrát, dvakrát dopoledne a dvakrát odpoledne. Každý kardinál má jeden hlas a k volbě nového papeže je potřeba shoda alespoň dvou třetin všech hlasů. Pokud se to nepodaří, hlasování se opakuje.

S tím je spojená tradice pálení volebních lístků v kapli. Kardinálové podle výsledku volby přimíchávají do kamen, v nichž pálí lístky, barvící prášek. V případě neúspěšné volby se tak z komína kaple vyhrne černý kouř. Bílý kouř značí, že se podařilo zvolit nového papeže.

Vzhledem k velkému počtu hlasujících i možností je běžné, že se musí hlasování často opakovat a trvá i několik dní. Kardinálové proto přespávají v budově na druhé straně Vatikánu zvané Dům svaté Marty. Pokud se jim nepodaří do tří dnů zvolit papeže, hlasovací proces se na den přeruší a pak konkláve pokračuje.

[chooze:article;value:609572]

​V historii se často stávalo, že konkláve trvala i několik měsíců. Lidé se snažili kardinály motivovat k dohodě různými prostředky. Extrémní případ se stal v roce 1269 v italském městě Viterbo, které kardinály uzamklo ve volební místnosti a dávalo jim jen chleba a vodu. Když se ale ani pak nepodařilo zvolit nového papeže, začali měšťané rozkládat střechu papežského paláce, kde se konkláve konalo.

Na volbu dohlíží devět kardinálů se zvláštními funkcemi. Tři sčitatelé počítají hlasy, tři klerikové zvaní infirmarii sbírají hlasy nemocných kardinálů a tři ověřovatelé dohlížejí na správné spočítání hlasů. Každý sčitatel jméno kandidáta na lístku zapíše a třetí jej poté přečte nahlas a navlékne na nit.

Pokud se kardinálové shodnou a z komína vyletí bílý kouř, předstoupí zvolený kardinál před ostatní, přijme svou novou pozici a následně se oblékne do papežské róby. Při té příležitosti si také vybere své papežské jméno.

[chooze:article;value:609252]

​Zatímco se v Sixtinské kapli připravuje nový papež, ohlásí předem určený kardinál lidem čekajícím před bazilikou svatého Petra větu v latině: "Oznamuji vám radostnou zprávu. Máme papeže!" Kromě toho sdělí jak rodné, tak papežské jméno vítěze voleb, uvedla agentura AP. Krátce poté na balkón baziliky vystoupí i nový papež, aby přednesl své první apoštolské požehnání známé jako Urbi et orbi, tedy "Městu a světu".

Tím konkláve končí. Nová hlava církve tradičně v následujících dnech vede inaugurační mši ve svatopeterské bazilice. Až poté se začne věnovat svým běžným povinnostem.

Náměstí ve Vatikánu zaplnily desetitisíce lidí. Na pohřeb papeže přijely nejvýznamnější osobnosti:

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.