Na výměnu kyčle se čeká i dva roky. V Sokolově se podařilo čekací dobu zkrátit

Kyčelní kloub se musí nejčastěji měnit kvůli pokročilé artróze, ta způsobuje bolest a omezuje pacienty v pohybu. "Je to operace, která je pro toho pacienta poměrně zásadní, protože tím, že mu navrací pohyb, tak vrací toho pacienta do aktivního života," popsal primář ortopedického oddělení Nemocnice Sokolov Filip Veselý.

Na ortopedickém oddělení sokolovské nemocnice dělají denně až pět operací výměn kyčelních kloubů. "Myslím si, že k tomu přispělo hodně, že se zhruba před pěti lety udělala rekonstrukce centrálních operačních sálů. Máme v podstatě vyčleněny pro ortopedy dva operační sály. Pacient neodchází přímo domů, ale odchází na rehabilitační péči, máme svojí sesterskou nemocnici i v Ostrově, může mít lázeňskou péči," sdělila ředitelka sokolovské nemocnice Jitka Bureš Samáková.

"Hned po probuzení mě vzali z postele a učili mě chodit s francouzskými holemi a hned druhý den začala rehabilitace. Postupně mě třetí den přeložili do ostrovské nemocnice, kde je rehabilitační oddělení," prozradil pacient Wolfgang.

[chooze:article;value:593891]

Čekací doby na operaci se liší v každém kraji, někde bohužel lhůty prodloužila pandemie koronaviru. "My jsme měli po covidu čekací dobu na výměny kloubů dva a půl roku," připomněla mluvčí Krajské nemocnice Tomáše Bati Zlín Dana Lipovská.

Po výměně kloubů je ve zlínské nemocnici stále větší poptávka. Loni provedli 700 těchto operací. 

"Na totální náhradu kyčelního kloubu se v Liberci čeká deset až dvanáct měsíců," uvedl mluvčí Krajské nemocnice Liberec Václav Řičář. A v nemocnici v Jablonci nad Nisou se na tentýž chirurgický zákrok čeká až 52 týdnů. Zcela běžně se tak stává, že pacienti za operací musí cestovat i stovky kilometrů.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.