Široká veřejnost debatuje o klimatické změně a o tom, co se dá změnit. "Nejde o jeden rekordní rok, jde o dlouhodobý trend. A ten je, že se stále otepluje, a víme s pravděpodobností, která hraničí s jistotou, že se bude dále oteplovat minimálně v příštích deseti letech," upozorňuje Daniš.
Přitom v Česku se podle Daniše otepluje zhruba dvakrát rychleji oproti světovému průměru. "Už teď jsme na teplotě, která je o tři stupně teplejší, než byla před 60 lety, když porovnávám rok 2024. A trend bude pokračovat," avizuje.
"Zdroj problému známe. Otepluje se, protože lidstvo uvolňuje do atmosféry emise skleníkových plynů. Skleníkové plyny, velká většina z nich, vzniká spalováním fosilních paliv. To znamená uhlí, ropy a zemního plynu," vysvětluje odborník.
[chooze:article;value:609664]
Proč by se Evropa měla i nadále snažit o snížení emisí, když Donald Trump rezignoval na Pařížskou dohodu o klimatu? Podle Daniše je jedním z faktorů, že je Evropa nejrychleji se oteplující kontinent.
"Evropu to možná pálí více než jiné kontinenty. Dopady budou značné. Ať už jde o rostoucí vedra, nebo o povodně, které nás víc a víc budou ohrožovat, když najednou spadne množství srážek. Je větší množství extrémů," varuje Daniš.
Dále je podle experta důležité si uvědomit existenční závažnost pro budoucnost Evropy. Ta by měla podle něj jít příkladem. Celý díl pořadu si můžete přehrát pod titulkem článku.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.