Zájem o pilotní průkazy roste. Nevětší rozkvět zažívá ultralehké létání

V Česku najdeme téměř stovku letišť. Spousta z nich je v provozu již několik desítek let a létání pro radost je stále populárnější. Většina zájemců o získání pilotního průkazu začíná na bezmotorových letadlech a někteří se postupně vypracují až na dopravní piloty. Držitelů pilotních průkazů je v Česku přes 20 000.

"Děláme od základního výcviku na kluzácích a motorových kluzácích, až po výcvik na motorových letounech," říká hlavní instruktor v Aeroklubu Mladá Boleslav Břetislav Holešínský.

Letectví má v Česku dlouhou tradici. Největší rozkvět však v posledních letech zažívá ultralehké létání. "První, co chceme po adeptech na průkaz ultralehkého létání, je zdravotní prohlídka. Dalším předpokladem je absolvování teorie. A teprve pak dojde k absolvování výcviku," vysvětluje instruktor létání Radomír Pečínka.

[chooze:article;value:609565]

Částka za výcvik se může vyšplhat do statisíců korun, dopravní piloti zaplatí až milion a půl. Průkaz na populární ultralighty je ale podstatně levnější. Vyjde zhruba na 80 000 korun.

"Ti, kdo si u nás udělají pilotní výcvik, tak si od nás potom můžou půjčovat letadla, což je samozřejmě podstatně ekonomicky výhodnější, než si pořizovat vlastní," dodává Pečínka.

Letectví je dlouholetým koníčkem i moderátora Reye Korantenga. "Mě k tomu přived můj soused, byl to takový starý pán, národnostní Němec. Za války sloužil u letectva. Když mě hlídal, tak se mnou lepil modýlky letadel a vyprávěl mi o létání," zavzpomínal na dětství. "Nejkrásnější je na tom relativní svoboda v pohybu," dodává.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.