Jaké jsou církevní platy ve Vatikánu? Částky mohou být překvapivé

Papež je hlavou katolické církve a zároveň suverénem Vatikánského městského státu. I přesto, nebo právě proto, nepobírá za svou funkci žádný plat. Jak uvádí italský portál EWTN, papež nemá bankovní účet, nepřijímá hotovost a veškeré jeho potřeby jako bydlení, stravu, dopravu i zdravotní péči zajišťuje Vatikán. Je to výraz jeho skromnosti i mimořádného postavení, píše web Polsat News.

Jinak je tomu u kardinálů, především těch, kteří působí v Římské kurii, tedy v centrálních správních strukturách církve. Jejich měsíční plat se pohybuje v přepočtu přibližně kolem 125 až 137 tisíc korun, včetně příplatků. V roce 2021 došlo kvůli pandemické krizi k 10% snížení těchto platů. Papež František tehdy uvedl, že chce tímto krokem ochránit pracovní místa a zajistit finanční udržitelnost Vatikánu.

V roce 2023 navíc František zrušil privilegium bezplatného bydlení pro kardinály a vysoce postavené úředníky, což mělo přispět k další finanční rovnováze Svatého stolce.

Platy ostatních duchovních

Platy nižších církevních hodnostářů a civilních zaměstnanců se liší podle funkce, praxe a zařazení. Například účetní, archiváři nebo IT odborníci ve službách Vatikánu si měsíčně přijdou na 37 až 75 tisíc korun hrubého. Celkově Vatikán každoročně vyplácí zhruba 3,5 miliardy korun na mzdy pro 4 000 zaměstnanců, informuje Polsat News.

[chooze:article;value:609115]

Vatikán funguje jako suverénní stát, a proto se na něj nevztahují běžné daňové zákony, které platí v členských státech Evropské unie. Platy duchovních i civilních zaměstnanců nejsou daněny klasickým způsobem, ale jsou vypláceny přímo z rozpočtu Svatého stolce nebo tzv. guvernorátu.

Otázkou zůstává, z čeho Svatý stolec tyto náklady financuje. Podle dostupných dat, která uvádí na svém webu CBC.ca, nenechává Vatikán nic na náhodě nebo na síle modlitby. Vlastní totiž více než 5 000 nemovitostí po celém světě, má akcie ve firmách jako Apple, Netflix nebo Starbucks. Například ale odmítá investovat do společností vyrábějících antikoncepci, zbraně nebo pornografii.

​Ačkoliv Vatikán zveřejňuje finanční zprávy, jeho majetek a investice zůstávají částečně zahaleny tajemstvím.

Podle odhadů má římskokatolická církev jmění v hodnotě desítek miliard eur, přičemž některé části, jako například sbírka umění, jsou považovány za neocenitelné. Finanční řízení Vatikánu tak zůstává mixem tradiční zdrženlivosti, moderní transparentnosti a překvapivě pragmatického přístupu k investicím.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.