Obce chystají pálení čarodějnic. Dodržování tradic komplikuje ale nové nařízení

V Opatovicích nad Labem to je každoročně velká sláva, celodenní program vrcholí mnohametrovými plameny a kouřovou clonou. A když pak chytne do starých šatů oblečená Morana, propukne všeobecný jásot. Jenže letos novela zákona o zákazu pálení bioodpadu tuto tradici omezuje. "Možná ty tradice budou zanikat, nikdo se nebude chtít prát s legislativou," řekl starosta Opatovic nad Labem Pavel Václav Kohout.

Novela zákona totiž nařizuje, že pálit se smí pouze dokonale proschlé dřevo. Problémem už je vše, co při hoření silně kouří a dýmí. To už musí skončit v hnědé popelnici a následně na kompostu. "Pokud jde o opékání špekáčků, posezení u ohně nebo například pálení čarodějnic, tam zakázané spalovat dřevo nebo suché větve není," uvedla mluvčí ministerstva životního prostředí Veronika Krejčí.

[chooze:article;value:553425]

​V Opatovcích nad Labem má pálení čarodějnic mnohaletou tradici, letos je ale kupa sotva poloviční, je v ní jen suché dřevo a podle starosty prý bude hořet maximálně dvě hodiny.

Někde novelu dodrží do puntíku, jinde upalovat neoblečenou čarodějnici odmítají. "Bude v tom starém textilu, nebudeme to měnit. V tomhle ta tradice zůstane, neustoupíme od toho," upřesnil Pavel Václav Kohout.

"Například čarodějnice na vrcholu byla vždycky oblečená do starých hadrů, letos bude celá vyřezaná ze dřeva, abychom splnili to nařízení," podotkla mluvčí města Náchod Nina Adlof. V Podůlšanech si hranici na čarodějnice chystali dlouhé měsíce dopředu, nakonec jí ale nezapálí. Teď ale řeší, kam s ní. "Rok se tam navážely větve prořezaný ze stromů a nejsou proschlé, budeme přemýšleto tom, jak tu hromadu zlikvidujeme," vysvětlil starosta Vladimír Čapský.

[chooze:article;value:603942]

​Také v dalších vesnicích stojí před stejným problémem. Někde není dřevo proschlé a už vůbec se nesmí pálit koberec nebo dokonce plast. A pořadatel akce musí splnit také další náležitosti. "Bychom měli přihlédnout na směr a sílu větru, vatru bychom měli umisťovat minimálně 50 metrů od lesa, ohniště před opuštěním zalijte vodou, pořadatel by měl zajistit, aby do ohně nebyly vhazovány nebezpečné látky," upozornila mluvčí pardubických hasičů Vendula Horáková.

Případné porušení zákona prošetří policisté nebo strážníci a následně odbor životního prostředí. Jednotlivcům hrozí pokuta až 25 tisíc korun, při akci organizované například obcí může být pokuta až půlmilionová.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.