Vypadá to, že Češi vzali na milost ordinace praktických lékařů. Podle posledních dat na preventivní prohlídky jednou za dva roky chodí přes šedesát procent z nás. Podle zdravotnických statistik lidí, kteří chodí na prohlídky, rok od roku přibývá. Výjimkou je rok 2020, kdy v Česku začal covid.
Za větší zájem lidí o prevenci prý může nejenom větší starost o zdraví, ale i aktivní přístup lékařů – ukazuje se totiž, že část populace sama od sebe bez pozvání do ordinace nikdy nepřijde.
"Další vliv na to mají určitě pobídky zdravotních pojišťoven, které lidem nabízejí bonifikační programy, které ohodnotí to, že lidé absolvovali zdravotní prohlídku třeba tím, že jim dají poukaz anebo nějakou částku na dentální hygienu," řekl předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.
[chooze:article;value:608786]
Na své zdraví dbají víc ženy než muži, svědomitější jsou pak mladší ročníky. K lékařům ovšem moc nechodí muži mezi čtyřicátým a padesátým rokem. "Je to taková STK pro muže. Je to to přirovnání, že muž, který se tak rád stará o svůj vůz, by se měl tak starat i o své tělo a chodit pravidelně na preventivní prohlídky, abychom zavčas zachytili i nějaké preventabilní stavy," upozornil praktický lékař Ondřej Sobotka.
Ministerstvo zdravotnictví k dalšímu posílení zájmu o preventivní vyšetření u praktiků připravuje změny. Pomoci tomu má elektronizace zdravotnictví, tedy mobilní aplikace. "V EZ kartě také bude to, že se dozvíte, kdy jste byla na jaké preventivní prohlídce naposledy a budete se moci na tu preventivní prohlídku cestou EZ karty objednat," sdělil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).
[chooze:article;value:607551]
Preventivní prohlídka u praktika je zdarma a absolvovat bychom ji měli jednou za dva roky. Nejvíce na své zdraví dbají přitom podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) obyvatelé Olomouckého kraje, na druhém místě je kraj Moravskoslezský a třetí místo patří kraji Ústeckému. To je pro lékaře velkým překvapením, jelikož právě tam je nejméně praktiků na počet obyvatel. Na své zdraví pak nejvíce zapomínají v Plzeňském kraji, tam ke svému praktikovi pravidelně chodí zhruba 54 procent pacientů.
Na co má pacient nárok
Spousta lidí přitom ani neví, na jaké prohlídky zdarma mají nárok, přitom hrazených zdravotními pojišťovnami jsou desítky. Mezi ty využívané patří všeobecná u praktického lékaře nebo zubní u stomatologa. Méně lidí ale ví o screeningových programech, které mohou včas odhalit závažná onemocnění, včetně rakoviny.
V 18 letech a následně každých 10 let by měli lidé zavítat na vyšetření koncentrace tuků, tedy výskyt cholesterolu a triacylglycerolů v krvi. V 18, 30, 40 a následně každé dva roky se kontroluje hladina cukru v krvi, stejně často se provádí i orientační vyšetření moči a každé čtyři roky mohou lidé po čtyřicítce zajít na EKG.
[chooze:article;value:609442]
Od středního věku přibývá jednou za deset let nárok na kolonoskopii. U pacientů s cukrovkou, vysokým tlakem nebo nemocemi srdce se jednou za čtyři roky kontroluje funkce ledvin a po padesátce máte nárok na test na skryté krvácení ve stolici.
Bez ohledu na věk by ženy neměly zapomínat na každoroční preventivní gynekologickou prohlídku. Mezi 65. a 67. rokem mají zase muži nárok na screening na časný záchyt výdutě břišní aorty, mezi 50. a 69. rokem se jich týká i screening karcinomu prostaty. Programů je mnohem víc, lidí se o nich dozvědí třeba na stránkách jejich zdravotní pojišťovny.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.