Nikol Pazderová vzpomíná na akci se Slováčkovou: Ten den se zjistilo, že už jí není pomoci

Hned na začátku pořadu uvedla, že sama věděla o tom, co Anička prožívala. "Ona se symbolicky v den, kdy jsme pokřtili novou knihu, se mnou rozloučila. Pro mě to teda bylo obrovsky náročné, protože ten den už se lékařsky zjistilo, že jí není úplně pomoci," řekla.

Bellis mimo jiné publikovaly knihu s názvem Nejsi na to sama – průvodce rakovinou prsu a její pokračování Nejsi na to sama – Průvodce životem po léčbě rakoviny prsu. Pacientky v ní sdílí své rady, jak se s nemocí vyrovnat a jak o ní mluvit s okolím.

"Bylo to extrémně složité a těžké, že samozřejmě člověk to nechtěl nikomu říct. Chtěla jsem si to nechat sama pro sebe, ale věděla jsem, že už prostě není ta naděje, už se zbývá jenom modlit," dodala.

[chooze:article;value:601439]

​V rámci projektu existuje i podcast Bellis Pink Talk, který se věnuje nejen rakovině prsu. Hostem jednoho prosincového dílu byla právě Anička Slováčková. "Já bych si moc přála, aby všichni ti, které postihne něco takového, jako je metastatické onemocnění, si rychle přišli na to, že ať už nám připadá, že je všechno sebevíc strašné a na nic a že už to třeba za to nestojí, tak každý jeden den je něco, co nám sílu do toho boje může dát," řekla v podcastu Anička.

Téma metastatické rakoviny prsu Pazderová na TN Live popisuje jako generalizované onemocnění. "Je to nevyléčitelné. Ale díky moderní léčbě, která přichází do onkologie téměř každým měsícem, každým půlrokem, tak se dá z toho metastatického onemocnění udělat chronické a dlouhodobě žít kvalitní život. Ale s tím onemocněním, nikoli se z něj vyléčit," vysvětlila.

Na metastatické onemocnění se u Aničky ale bohužel nepřišlo včas. "A bohužel tady s námi není. Je to obrovská ztráta, protože ona byla úžasná žena, měla obrovské srdce a ta ztráta bolí nás všechny," řekla. Dodala, že právě pro Aniččin odkaz se otevřeného rozhovoru zúčastnila.

[chooze:article;value:606600]

​Vzpomíná na ni jako na neskutečně srdečnou a dobrou ženu. "Opravdu čistou duši. Ona vždycky měla čas, i když třeba sama se necítila úplně dobře," popsala. Sdílením svých zkušeností se snažila svět dělat lepším.

"Anička pojmenovávala ty pocity. Když je špatně po chemoterapii, když psychicky člověk má propad a řekne si, že už prostě nemůže, trápí ho, že nemůže třeba v jejím případě zpívat nebo dělat to, co by chtěl. V tom obrovsky pomohla," doplnila.

Na celý díl pořadu Kafe s Kristinou se podívejte pod titulkem článku.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.