Pan Pokorný přišel o nohy, pak mu vzali peníze. 4 900 je adekvátní částka, tvrdí stát

Pan Jaroslav Pokorný dostával po amputaci obou nohou příspěvek na péči. Ten se dává podle stupně závislosti a je rozdělen celkem do čtyř kategorií. Není ale vyplácen automaticky. Tyto peníze rodině velmi pomáhaly. Aby se totiž jeho manželka mohla o něj starat, skončila v práci.

"To jsme si museli zažádat. Tak mi dali trojku (stupeň invalidity, pozn. red.) a teď mi bohužel vzali trojku a dali mi dvojku. Protože mi nějaká paní řekla, že je to kosmetická vada. Máte hole? Máte protézy? Pohybujete se jakž takž, tak co byste chtěl?" říká pan Pokorný.

[chooze:article;value:602326]

​Původně dostával 14 800 korun. To, že mu příspěvek sníží, se dozvěděl na začátku roku. "V lednu mi to volali, že mají pro mě špatnou zprávu, snížili vám to. A dali hned 4 900, vzali mi deset tisíc. Co si koupíte?" říká nešťastný invalida. Úřad u žadatelů o příspěvek posuzuje deset životních potřeb. Aby zůstal u třetího stupně, musel by pan Pokorný mít omezení u osmi z nich, to ale podle úředníků nesplňuje. "Že jich splním jenom šest pět," dodal Jaroslav Pokorný.

"Pokud se na nás ten člověk obrátí z hlediska přezkumu takového rozhodnutí, jsme připraveni ten přezkum logicky udělat," reagoval tehdy ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Odvolání nepomohlo

Pan Pokorný se proti rozhodnutí ministerstva následně odvolal. Nyní mu přišlo rozhodnutí – jeho odvolání zamítli a zůstává tak v druhé úrovni příspěvku na péči, tedy na částce 4 900 korun.

[chooze:article;value:602095]

​"Pro posouzení zdravotního stavu pro účely sociálního zabezpečení není rozhodující diagnóza zdravotního postižení, ale jeho nepříznivé důsledky na funkční schopnosti posuzované osoby. Běžně dochází k tomu, že se stupně závislosti u klientů mění v návaznosti na jejich aktuální zdravotní stav, ale také na to, jak se vyvíjí jejich schopnost samostatně na denní bázi žít. U někoho může dojít ke zhoršení, u někoho naopak ke zlepšení. Posoudit tento stav musí k tomu určený lékař, tedy Institut posuzování zdravotního stavu," zdůvodnila mluvčí ministerstva Kateřina Procházková s tím, že při posuzování zdravotního stavu se vychází zejména ze zprávy ošetřujícího lékaře.

Pomůže žaloba

"Ti lidé často nevědí, že záleží na tom, jak jejich praktický lékař napíše tu zdravotní zprávu, ze které potom vychází posudkový lékař. Problém je, že dneska to posuzování je jen administrativní záležitost, posudkový orgán prakticky nic nedělá, jen si přečte zprávu. A jestliže je špatně napsaná, tak pak na to klient doplatí," tvrdí Václav Krása, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením.

[chooze:article;value:598489]

​"Můžeme panu Pokornému pomoci tak, že mu sepíšeme žalobu, správní žalobu, která se podává ke krajskému soudu. Nemůžeme zastupovat klienta u soudu, ale můžeme všechny ty přípravné věci udělat," dodal Krása.

Stejný postup radí i advokátka. "Panu Pokornému bych doporučila kontaktovat advokáta, aby tedy podal žalobu proti tomuhle rozhodnutí, protože soud pak skutečně zkoumá to, jestli posudková komise, respektive ten posudek, opravdu vyhovuje všem předpokladům, je objektivní, opravdu se zabýval všemi skutečnostmi. Věřím, že ten soud rozhodne nezávisle," sdělila advokátka Zuzana Krejčířová.

[chooze:article;value:584586]

​Člověk s amputovanou končetinou se s problémy potýká i nadále. Časté používání protéz vede k otlačení a zanícení. Proto každý, kdo má amputované nohy, musí na čas protézu sundat a být bez ní. "Nechci říkat, že ministerstvo práce nebo úřad práce jsou nějakým způsobem předpojaté, ale těch případů v poslední době je hodně," dodala Krejčířová.

Jaroslav Pokorný může ještě podat žádost ministrovi o zmírnění tvrdosti zákona či podat podnět k přezkumnému řízení, tomu ale podle zástupců postižených málokdy ministerstvo vyhoví.  

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.