V pardubické čtvrti Ohrazenice vznikly takzvané finské domky. Příjemné místo k žití ale kazí Arbesova ulice. Kdejaká skládka vypadá uklizeněji. V řadovém domě bydlí nad sebou dva sousedi. Ten z prvního patra má zahradu za domem, druhý z přízemí naopak před ním.
Plasty, papír, nádoby kdoví po čem. To vše je narovnané u společného domu. "Potřebuju pomoc, musí s tím něco udělat," stěžuje obyvatelka Ohrazenic Marie Mejtská.
[chooze:article;value:606259]
"Sousedé si na to stěžují, ale oni si tady zase pálí, co chtějí. Sousedé mně můžou víte co...," říká muž, který odpad hromadí. "Je agresivní a nechce vyhovět," oponují jeho sousedé.
Jenže pohled na haldy odpadu a dalších věcí nahání strach i hasičům. "Pokud by došlo k požáru, zásah pro nás bude složitější, už z důvodu omezeného pohybu. Dále nevíme, co je zde uloženo za hořlavý materiál nebo nebezpečné látky," říká mluvčí hasičů Pardubického kraje Vendula Horáková.
S mužem nehnula ani policie
O kus dál stojí v cestě vozík, z dříví trčí hřebíky vzhůru. Lidé chtějí bezpečně projít ke svému domu. Sporů mezi sousedy přibývá a jsou stále vyostřenější. A není divu – do plné zahrady ještě najel bagr a čouhá ven, další vraky se za plot už nevešly.
[chooze:article;value:605915]
"Za městskou policii jsou problémy dva. Jeden z nich je autovrak přívěsu, v tom místě je obecní pozemek, to znamená, že věci, které tady pronikají, tak tady být nemají. Obyvatele domu vyzveme, aby věci odstranili, otázka je, jestli to bude úspěšné. Dál se tím bude zabývat správní orgán," řekl mluvčí pardubické městské policie Jiří Sejkora.
Například přistavený karavan v zahradě je už rok bez technické a je plný odpadu. Muž se hájí, že věci zůstaly po nedávno zemřelém bratrovi.
Kolem domů se množí potkani
"Je to čím dál horší, já tady bydlím dvacet let a je to čím dál horší. Kdybych to chtěla prodat, tak to ztrácí veškerou hodnotu. Množí se tady potkani, provrtávají celou zahradu," vypočítávají zoufalí lidé z okolních domů.
"Pokud je tam nebezpečí infekce, zápach a potkani, potom doporučuji obrátit se na příslušnou hygienu. Nevynechal bych ani magistrát," radí právník Jan Černý.
[chooze:article;value:594972]
"Krajské hygienické stanice nemají pravomoc řešit záležitost zápachu v ovzduší. Ochrannou dezinfekci, dezinsekci a deratizaci je povinna podle potřeby provádět každá osoba," tvrdí hygienici. "Město by bylo rádo, kdyby se paní (nespokojená sousedka, pozn. red.) obrátila na příslušný městský obvod. Ten jí bude, a to mohu přislíbit, nápomocen. Určitě jsme ochotni udělat nějaké místní šetření a s paní spolupracovat a podílet se na tom, aby tento problém byl odstraněn," reagoval mluvčí pardubického magistrátu Daniel Vodák.
Na dotaz, kdy vše odstraní a dá do pořádku, majitel odpadu odpověděl poměrně rychle. "Do roka. Do roka to bude pryč," slíbil. V případě, že lhůtu nedodrží, podle právníků nezbývá nic jiného než se obrátit na soud.
[chooze:article;value:584516]
Zahrádky a domy hrůzy ale nejsou jen v Pardubicích. Nešťastné lidi ze svých sousedů natáčela televize Nova i ve Velvarech a Kolíně.
Podle psychiatrů bývá hromadění odpadků průvodním jevem schizofrenie, stařecké nebo jiné demence. "Jak ti lidé ochuzují svoje vztahy, tak rozvíjejí tenhle syndrom hromadičství. Oni na těch věcech lpí, nerozlišují věci cenné od těch bezcenných. Mezi vrstvami odpadu jsou třeba bankovky nebo cenné předměty," poznamenal primář Psychiatrické nemocnice Kosmonosy Martin Matějka.
Ale pracovat se s nimi, například po rozhodnutí soudu, dá. "Pokud se jedná o schizofrenii, obsedantně kompulzivní poruchu nebo jiný nutkavý stav, tak se léčba opírá hlavně o psychofarmaka. Tam je docela významná šance, že to chování přejde," dodává odborník.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.