Kdo bude příštím papežem: František ještě před smrtí ovlivnil volbu nástupce

Po pondělním úmrtí papeže Františka se katolická církev ocitla bez papeže. V následujících týdnech se proto sejde konkláve, které bude o jeho nástupci hlasovat. Volba probíhá neveřejně v Sixtinské kapli a na jménu nového papeže se musí shodnout dvě třetiny kardinálů.

Volit mohou kardinálové ve věku pod 80 let a jejich počet je omezený na 120. František ale vloni vytvořil 21 nových kardinálských pozic. Jak popisuje deník Manchester Evening News, jde o krok mnohými vnímaný jako snaha o zvýšení pravděpodobnosti, že další papež bude pokračovat ve Františkově odkazu.

[chooze:article;value:608846]

​Současný počet kardinálů pod 80 let, kteří mohou volit, je 135, tedy o 15 více, než je limit. "Maximální limit počtu kardinálů volitelů, kteří mohou být jmenováni, se v právním smyslu vztahuje na samotného papeže. A v tomto smyslu ho vůbec nezavazuje, pokud se rozhodne jednat v rozporu s ním," vysvětluje web The Pillar.

Celkem František ze všech kardinálů způsobilých k volbě vybral 108 a nejmladšímu z nich je jen 45 let. To mu může zajistit pokračování jeho odkazu, konkláve s větší pravděpodobností vybere nástupce zastávajícího stejné hodnoty jako zemřelý papež.

[chooze:article;value:608858]

​Kromě toho, že František jako hlava církve vynikal skromností a vstřícností, zapsal se taky jako progresivista. Hájil migranty, naléhal na ochranu planety, ptal se po právech chudých a hlasitě odsuzoval lhostejnost. Šokoval taky otevřeností vůči LGBTQ+ lidem nebo rozvedeným.

Mezi favority jsou zástupci konzervativního i progresivního proudu. Podobné názory jako František zastává Filipínec Luis Antonio Tagle​ nebo ghanský kardinál Peter Turkson. Na druhé straně stojí Maďar ​Péter Erdő. Kompromisním kandidátem by se jevil Pietro Parolin, který působil jako Františkova pravá ruka.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.