Volba nového papeže: Kardinálové budou zavřeni, lidé budou čekat na bílý dým

Když papež zemře, kardinálové vejdou do jeho pokoje. Komorník zavolá papežské a křestní jméno zemřelého, třikrát mu zaťuká stříbrným kladívkem na čelo, a když nedostane žádnou odpověď, pronese: "Papa vere mortuus est" (papež je opravdu mrtev, pozn. red.). Patnáct dnů po jeho smrti se sejde konkláve. 

Konkláve má velmi přísná pravidla. Kardinálové až do zvolení nové hlavy katolické církve nesmějí opouštět vymezené prostory. 

Hlasování probíhá v Sixtinské kapli a dohlíží na ně kardinál-komorník. V den, kdy konkláve začíná, se ráno koná bohoslužba v bazilice sv. Petra. Odpoledne se kardinálové v procesí odeberou do Sixtinské kaple, kde složí přísahu mlčenlivosti. Ti, kteří se volby neúčastní, musí kapli opustit, dveře jsou uzavřeny a volba začíná.

[chooze:article;value:597816]

Úřední řečí je latina, je přísně zakázáno o dění uvnitř jakkoli informovat nebo ho filmovat, platí zákaz telefonů, mobilů, televize, rozhlasu, vysílačky. Dalším pravidlem je, že kardinál nesmí volit sám sebe. Také veškeré soukromé poznámky musejí být po každé volbě spáleny spolu s volebními lístky.

​Papež František už dříve pověřil kardinála Giovanniho Battistu Rea, aby dohlížel na některé přípravy na konkláve a zajistil rovněž veškeré pohřební obřady.

Jak se hlasuje

Pokud není o novém papeži rozhodnuto do tří dnů, konkláve by si mělo vzít den volna. Ani tehdy ale kardinálové nesmějí opustit Vatikán. Volí se na lístečky, na kterých je napsáno "Eligio in Summum Pontificem" (volím za nejvyššího pontifika, pozn. red.). Volitel na něj napíše jméno. Kardinálové by měli psát tak, aby se nedal rozpoznat jejich rukopis a nebylo jasné, koho ten který kardinál při volbě upřednostnil.

Zúčastnit se konkláve je povinností všech kardinálů, kteří v den smrti nebo odstoupení papeže nepřekročili věk 80 let. Papež je zvolený, když se na jménu shodnou dvě třetiny sboru. 

[chooze:article;value:595597]

​Zvolení oznámí bílý kouř

Jediným náznakem vývoje situace uvnitř Sixtinské kaple je dým z pálených hlasovacích lístků, který je davem na náměstí sv. Petra bedlivě sledován. V kapli jsou před volbou umístěna zvláštní kamínka a roura je vyvedena nad střechu. Při neúspěšné volbě se k páleným lístkům přidávala smůla, čímž vznikal černý dým. Pokud byl nový papež zvolen, k posledním lístkům se přidávala mokrá sláma a dým měl bílou barvu.

Nový papež si musí okamžitě po volbě zvolit jméno, se kterým usedne na Svatý stolec. "Papež si může vybrat jméno podle svého vlastního uvážení. V poslední době si ale podle nepsaných pravidel vybírá jméno jednoho z apoštolů," vysvětlil při volbě v roce 2013 expert na Vatikán Bruno Bartoloni. 

Při volbě papeže Františka bylo dokonce možné vsadit si na jeho jméno na internetu. Zapovězené je ale údajně jméno Petr – z úcty ke svatému Petrovi a také z určité pověrčivosti. Ten, kdo by si toto jméno přesto zvolil, by podle staré legendy byl posledním papežem.

První snahy uzavřít se při hlasování před vnějším světem jsou zaznamenány na začátku 13. století. Definitivně konkláve zavedl v roce 1274 Řehoř X. Nejdelší volba papeže trvala 31 měsíců, kdy byl nakonec zvolen právě Řehoř X.

Zemřel papež František, podívejte se na jeho cestu životem:

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.