To je výrazně více než v předchozích letech, kdy během prvního čtvrtletí zaznamenali jen několik jednotlivých případů. "K dnešnímu dni máme hlášeno zhruba 393 případů (od začátku roku, pozn. red.). Nicméně čísla se mění a nejsou úplná, protože většina onemocnění probíhá bezpříznakově," uvedla Fabiánová.
Když se příznaky dostaví, začínají podobně jako u respirační nákazy. "Mohou tam být bolesti břicha, nechutenství, nevolnost, bolest právě pod žebry, kde jsou játra," řekla Fabiánová. Žloutenka typu A se totiž projevuje zánětlivou reakcí jater.
"Mohou tam být i příznaky kožní, kdy je takové nepříjemné svědění kůže, někdy i vyrážka. Ale je tam hlavně žaludeční nechutenství, v podstatě taková lehká nevolnost. Po této fázi může dojít k zežloutnutí člověka, to znamená, že vidíme žluté bělmo, může být i žlutá kůže. V některých případech může být i tmavší moč a světlá stolice," vysvětlila Fabiánová.
"Nejvíce postiženými kraji je kraj Moravskoslezský, ten je zhruba nejvíc, potom kraj Středočeský, Praha a určitě i kraje Olomoucký a Zlínský," vyjmenovala Fabiánová. Onemocnění se ale vyskytuje po celé České republice.
[chooze:article;value:607418]
Dopravní podnik hl. města Prahy (DPP) začal kvůli šíření žloutenky s dezinfekcí vozidel MHD. "Dezinfekce předchází i jiným infekčním respiračním nemocem, které se šíří třeba kapénkami. Na prvním místě bych viděla to, že každý jsme zodpovědní za své zdraví, to znamená prevence mytí rukou a ohleduplnost vůči ostatním," popsala Fabiánová. Jako nejdůležitější doporučila očkování.
Vysvětlila, že očkování je určeno zejména těm, kteří se chtějí nechat očkovat. "Očkujeme i rizikové skupiny lidí s chronickým onemocněním, tedy jaterním, ale i osobám, které jsou imunosuprimované (s oslabenou imunitou, pozn. red.), ale je možné očkovat osoby v riziku, cestovatele, ale v podstatě každého, kdo chce žloutence předejít," řekla Fabiánová.
Jednou z nejhlavnějších příčin nárůstu počtu nakažených je právě nízká proočkovanost. Mezi rizikovou skupinu patří i lidé, kteří onemocnění v minulosti neprodělali. "Nemoc se přenáší zejména na nedostatečně umytých rukou. Když se podíváme do statistik, toto onemocnění se týká všech věkových skupin," popsala Fabiánová. Na celý rozhovor z TN Live se podívejte pod titulkem článku.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.