Harvard čelí zmrazení federálního financování ve výši více než dvou miliard dolarů. Důvodem je její rozhodnutí nevyhovět požadavkům Trumpovy administrativy, které zahrnovaly reformy vedení, revizi politik diverzity a omezení některých studentských aktivit. Univerzita označila tyto podmínky za ohrožení své nezávislosti a akademických svobod.
"Univerzita se nevzdá své nezávislosti ani ústavních práv," uvedl rektor Harvardu Alan Garber v pondělním prohlášení. "Žádná vláda, bez ohledu na to, která strana je u moci, by neměla diktovat, co mohou soukromé univerzity učit, koho mohou přijímat a zaměstnávat ani jaké oblasti výzkumu mohou rozvíjet," dodal Garber podle agentury AP.
[chooze:article;value:552395]
Podle federální vlády se jedná o opatření, která mají zajistit dodržování občanských práv, a to v reakci na události z posledních 18 měsíců, kdy podle ní na univerzitních kampusech narostl antisemitismus během propalestinských protestů. Ministerstvo školství v této souvislosti označilo Harvard za příklad "znepokojivého postoje samozřejmého nároku na veřejné peníze bez odpovědnosti vůči občanským právům", uvádí agentura Reuters.
[chooze:article;value:607258]
Zmrazení financí přichází poté, co Trumpova administrativa varovala, že celkem až devět miliard dolarů může být v ohrožení, pokud univerzita nesplní požadované změny. Harvard je sedmou školou, na kterou podobné opatření dopadlo. Většina z nich spadá do Ivy League – mezi další patří například Kolumbijská, Princetonská, Pensylvánská nebo Brownova univerza. Některé z těchto institucí podle informací AP na požadavky vlády přistoupily.
Zatímco vláda svůj postup obhajuje snahou o ochranu studentů a zajištění rovného přístupu na akademické půdě, část akademické obce vyjadřuje obavy z možného politického zasahování do chodu nezávislých institucí.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.