Pedikúra na denním pořádku, čištění chobotu a vytrvalá pozornost chovatelů. V nemocnici ve španělské Barceloně se dvě starší slonice těší mimořádné péči. "Já myslím, že je to hezký nápad. Je dobré, že starší zvířata, která by se nedožila vysokého věku ve volné přírodě, mají tu příležitost v zoo," shodli se návštěvníci zahrady.
Sloní seniorky – 52letá Susi a 40letá Bully – vyrostly v cirkuse. Teď už si ale užívají zasloužený odpočinek. K jídlu dostávají měkkou zeleninu, mají i vyhřátý výběh s pískem, který tlumí bolesti nohou. "Neprožili klidný život. Vyžadují konstantní péči a pozornost. V průběhu času se u nich objevují problémy, včetně artrózy, a další pohybová onemocnění," říká ošetřovatel Jose Maria Santamaria.
[chooze:article;value:601291]
Ošetřovatelé zoologické zahrady se starají i o jejich psychiku. Po nedávné smrti jejich sloní kamarádky Yoyo začaly být apatické a přestaly jíst. Sloni totiž smutek prožívají podobně jako lidé, když jim zemře někdo blízký, pláčou. To už je ale teď prý lepší. Jak se se smrtí člena stáda vypořádají, podrobně zkoumá místní univerzita.
"Takovou studii ještě nikdo nedělal. Jde o tři slony, kteří se poznali až v zajetí, nejsou tedy příbuzní," sdělila ošetřovatelka Pilar Padillaová. "Toto téma se stále vyvíjí. A skutečně vidíme, že se mnoho druhů při lidské péči dožívá delšího věku než jejich protějšky ve volné přírodě. I to nás motivuje se zabývat zdravotními problémy, které jsou pro nás nové," upřesnil Martin Zordan, šéf Světové asociace zoologických zahrad a akvárií.
Sloni se v zajetí dožívají i 70 let. Tomu nejstaršímu v zoologické zahradě v Praze je 66 let.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.