Mladí lidé v severských zemích si vydělávají neobvyklou brigádou. Rekrutují je organizace s napojením na Írán k tomu, aby prováděli útoky. Cílem mají být izraelské a židovské terče, uvádí The Economic Times.
Zdaleka se však nejedná o nový problém. Minulý rok zaznamenaly úřady hned několik takových případů. Dětem, které mají útoky provádět, přitom mnohdy není ani 18 let.
V listopadu minulého roku zadržela policie v centru švédského Göteborgu teprve 13letého chlapce. Podle BBC měl střílet před kancelářemi izraelské technologické firmy Elbit Systems a strážníci ho zadrželi v podstatě při činu.
[chooze:article;value:605291]
"Abychom pochopili, proč vidíme mladé švédské teenagery útočit na izraelské společnosti a ambasády, musíme si nejprve přiznat, že zde ve Švédsku již dlouhou dobu probíhá konflikt gangů," upozornil investigativní kriminální novinář švédské veřejnoprávní televize SVT.
Podobné útoky se děly také v Dánsku. Náctiletí stříleli před izraelskou ambasádou ve Stockholmu. V Kodani byly následně zadrženy dvě osoby ve věku 16 a 19 let, protože poblíž tamní ambasády odpálily ruční granáty.
[chooze:article;value:602552]
K tomu, aby se k mládeži dostali, využívají rekruti platformy, jako je TikTok, Telegram nebo WhatsApp. Ačkoliv se pro náctileté jedná o formu přivýdělku, náklady na ně jsou podle odborníků velmi nízké. Částky začínají na přibližně třech tisících korunách za benzínovou bombu a stoupají až na téměř 38 tisíc korun za vraždu.
Íránské ministerstvo zahraničí obvinění odsoudilo jako "nepodložená a neobjektivní". Jsou podle něj založená na dezinformacích pocházejících z Izraele.
Napětí mezi oběma zeměmi probíhá už od íránské islámské revoluce roku 1979. Konflikt vyeskaloval minulý rok v dubnu, kdy Izrael vybombardoval budovu íránského konzulátu v syrském Damašku a zabil několik příslušníků Íránských revolučních gard.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.