Politici řeší, kde vzít víc peněz na obranu. Zvyšte daně, jsou nízké, vyzývá ekonom

Od příštího roku, kdy mají začít o 0,2 % stoupat výdaje na obranu až do roku 2030, kdy mají dosáhnout úrovně 3 % HDP, bude vláda potřebovat najít 300 dodatečných miliard.

"Máme omezit výdaje na dekarbonizaci. My plánujeme v příštích letech 700 miliard na dekarbonizaci. 300 miliard není ani 50 % z těch plánovaných výdajů na dekarbonizaci. Tam já bych upřel naši pozornost," vyjádřil se ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). 

S plánem, že by se výdaje na dekarbonizaci mohly na příštích několik let na úkor obrany upozadit, souhlasí i STAN a TOP 09. Zároveň ale strany přicházejí i s vlastními návrhy.

[chooze:article;value:606924]

​"V rámci Evropy je zamraženo 7,5 miliardy eur. To jsou tři české rozpočty, které by bylo možné použít na obranu. I na české úrovni se můžeme pokusit získat peníze. V Praze je 40 nemovitostí, které patří Rusku," navrhuje Michal Zuna z TOP 09. "To je hezký nápad. Ale bavíme se tady o desítkách miliard korun. V kontextu obranného průmyslu a vybavení pro naše vojáky to je, jako když plivne," reaguje Jakub Michálek (Piráti). 

Odborníci ale doporučují hledat finance i jinde. "Vláda může čerpat financování ze strukturálních reforem, anebo se může zaměřit na daně, které jsou v Česku relativně nízké, například zdanění majetku nebo některé spotřební daně. Například zdanění nafty, piva, vína se nezvedalo od roku 2010," vysvětluje ekonom Petr Jánský.

"My bychom rádi šli cestou, abychom nenavyšovali daně, ať už se to týká fyzických, nebo právnických osob, nebo nějaké sektorové daně," má jasno Zuna. 

[chooze:article;value:607138]

​Právě sektorovou daň, pro zbrojařské firmy, ale navrhuje hnutí ANO. "Pokud zbrojaři mají díky válce extrémně vysoké zisky, tak mě napadlo, že ti zbrojaři by to mohli zaplatit," prohlásil předseda hnutí Andrej Babiš. 

"Z takového návrhu čiší naprostá neznalost prostředí obranného průmyslu. Jak chtějí zdanit výrobce oděvů, který z 80 procent šije civilní oděvy a z 20 procent uniformy? Nebo takových firem se to týkat nebude? A co výrobce radarů, který dělá kromě vysloveně civilních letištních radarů také vojenské?" argumentuje Jiří Hynek, prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR.

Podle asociace zbrojařských firem i podle ekonomů by při takovém zdanění hrozilo přesunutí zbrojní výroby mimo Českou republiku.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.