V kanalizaci Frýdku-Místku, který má 53 tisíc obyvatel, žije podle odhadů pětkrát tolik potkanů. "Vídávám tady potkany celkem často, člověk se toho bojí, přece jenom je to takový hlodavec nepříjemný," svěřila se se svými pocity obyvatelka města.
"Město Frýdek-Místek provádí deratizaci dvakrát ročně, a to tak, aby počet hlodavců byl co nejnižší," uvedla mluvčí magistrátu Jana Jeckelová Musálková.
Jen ve Frýdku-Místku a okolí deratizátoři rozmístili přes devět tisíc nástrah. "Vezmu krumpáč do ruky, píchnu ďuru, zaberu a potáhnu a teď budeme dávat nástrahu," popisuje svou práci deratizátor Jaroslav Kolařík.
[chooze:article;value:552378]
V okolí jednoho kanálu bylo vidět hned několik děr od potkanů. Deratizátoři pokládají jed do většiny z nich. "Ať je to co nejdál v té zemi, zadusá se celá ta díra, tím pádem se k tomu pes neprohrabe," vysvětluje deratizátorka Anna Mokroschová.
Jeden pár potkanů může mít až 60 mláďat ročně. Samice může zabřeznout už 24 hodin po porodu. "Mohou samozřejmě přenášet nemoci, k těm nejčastějším patří žloutenka, tuberkulóza, salmonelóza," upozorňuje mluvčí ostravské zoo Šárka Nováková.
"Kanalizační síť neslouží jako odpadkový koš. Lidé by tam neměli splachovat žádné zbytky z kuchyně," radí mluvčí Severomoravských kanalizací a vodovodů Marek Síbrt. "Odpadní voda je perfektním zdrojem potravy pro potkany," dodává.
Právě kanalizací se hlodavci přesouvají nejčastěji na sídliště, kde mohou najít dostatek jídla.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.