Sbírek na zdravotní péči, kdy rodiny, přátelé i slavné osobnosti žádají veřejnost o finanční příspěvky na léčbu nebo zdravotní pomůcky, které nejsou hrazeny zdravotní pojišťovnou, jsme vám už představovali nespočet. Léta se to týká i dárcovství kostní dřeně. Právě kvůli tomu kdysi v Plzni vznikla Nadace pro transplantace kostní dřeně.
"Nepřijde mi to v pořádku. Přijde mi to v nepořádku, že fakultní nemocnice toto dělá. Ale to je chyba toho konkrétního registru. Stát nemůže moc dobře uvolnit finanční prostředky na něco, co je definováno zákonem jako nějaká činnost," uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).
"Hledáme teď řešení, aby se v žádném případě nevypisovaly žádné sbírky. Systémové řešení je zřídit nějaký produkt, který to umožní hradit z veřejného zdravotního pojištění. To současné fondy neumožňují," dodal.
[chooze:article;value:604480]
"To, že IKEM momentálně nemá na šest tisíc testů, což je v řádech jednotek, možná deset milionů korun, si myslím, že to v pořádku není. Peníze by se v tom systému měly najít. Na to stát musí najít peníze naprosto jednoznačně, protože my ty dárce potřebujeme. Ale k tomu už by mělo dojít od ledna, kdy ty pojišťovny budou mít určité finance," řekl poslanec Jan Kuchař (STAN).
"Není problém sehnat peníze, ale najít ten právní rámec. Určitě se hledá cesta, jak řešit to financování a nový fond bude takové financování umožňovat," sdělil poslanec Tom Philipp (KDU-ČSL).
"Tato situace opět nastínila, že tuto věc nemá stát dobře řešenou. Mohlo se to stát už před pěti lety, kdy opozice měla svoje ministry. Zbývá osm až devět milionů, které by mohlo ministerstvo zdravotnictví použít," řekla poslankyně Renáta Zajíčková (ODS).
[chooze:article;value:605019]
Podle opozice by prý stačilo pozměnit zákon o veřejném zdravotním pojištění. Pak by prý IKEM sbírku vypisovat nemusel.
"Je to nekompetentnost a neschopnost ministra Válka a ministerstva zdravotnictví," prohlásil poslanec Kamal Farhan (ANO). "Je to státní nemocnice, která spadá pod ministerstvo zdravotnictví. Ministr Válek je za ni zodpovědný. A pokud není schopen najít deset milionů korun na lidi, kteří chtějí darovat kostní dřeň v České republice, tak má být jednoznačně a okamžitě odvolán," dodal.
"Aby nemocnice žebrala od lidí, tak to mi přijde naprostá ostuda. V legislativě se dá najít nějaká výjimka a byly tady případy, kdy bylo potřeba změnit zákony ze dne na den a šlo to v takzvaném zrychleném řízení," řekla poslankyně Karla Maříková (SPD).
[chooze:article;value:605977]
"Je ostudou ministra zdravotnictví a této vlády, že nedokázali najít prostředky a systém úhrady registru dárců kostní dřeně. Ministerstvo se zabývá spoustou jiných věcí a dochází tam ke korupci v nemocnicích, plýtvání veřejných prostředků a na ty důležité věci, jako jsou onkologičtí pacienti, jim nezbývají peníze nebo je neumí využít," uvedl Boris Šťastný (Motoristé sobě).
Problém úhrady testů pro ty, kteří se chtějí registrovat jako dobrovolní dárci kostní dřeně, se táhne už desítky let. Za tu dobu v Česku vznikly dva registry dárců, každý peníze získává jinak.
Stát ale bude muset s největší pravděpodobností kvůli evropské legislativě zřídit do roku 2027 centrální registr dárců "látek lidského původu". A tak je možné, že se oba dostanou pod jednu střechu.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.