Britské ministerstvo obrany v neděli ve své zprávě oznámilo, že dosáhlo velkého technologického milníku. Tím je výzkum hypersonických zbraní, zejména raket, jejichž testovací program dospěl k úspěšnému konci. To jim umožnila úzká spolupráce mezi vládou Spojeného království a Spojených států amerických. Raketa by tak měla být připravená do roku 2030.
"Žijeme ve stále nebezpečnějším světě a nikdy pro nás nebylo tak důležité, abychom inovovali a udržovali si náskok před našimi protivníky a vybavili naše síly technologiemi budoucnosti," okomentoval průlom britský ministr obrany John Healey.
[chooze:article;value:606205]
"Tento přelomový okamžik ve výzkumu hypersoniky, který podporují britští vědci a britské malé podniky, je důkazem další klíčové oblasti, v níž spolupracujeme se Spojenými státy na posílení našich ozbrojených sil a odstrašení," dodal. Představení hypersonické rakety tak přichází v době zvýšeného napětí mezi Ruskem a Západem. Není žádnou novinkou, že i samotné Rusko stále pokračuje na vývoji svých hypersonických střel, a právě proto představuje britský průlom tak významný krok vpřed.
Hypersonické zbraně se pohybují rychlostí vyšší než pětinásobek rychlosti zvuku, díky čemuž překonávají obrovské vzdálenosti během několika minut. Je těžké je zastavit, letí a hbitě manévrují, aby se vyhnuly detekci a obranným protiopatřením. Dokáží létat v nižších výškách, což je další důvod, proč je vskutku obtížné je odhalit, vysvětluje agentura Raytheon.
[chooze:article;value:606162]
Na testování se podílely zejména dvě společnosti, tedy společný tým vedený Defence Science and Technology Laboratory (Dstl) společně s US Air Force Research Laboratory (AFRL). Ti provedli ve výzkumném středisku NASA Langley v americké Virginii hned 233 úspěšných statických testů. "Úspěch těchto testů podtrhuje závazek Spojeného království zaujmout v této klíčové oblasti vedoucí postavení v oblasti technologií a inovací," uvedl ředitel Dstl Paul Hollinshead.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.