Cukr a bič by mohly fungovat. Evropa má proti clům ještě šanci, říká Lipavský

Americký prezident Donald Trump vyhlásil ve středu 2. dubna soubor cel, která se dotknou řady zemí po celém světě. Zdůvodnil to snahou o podporu ekonomiky Spojených států. Dovoz ze států Evropské unie Trump plánuje zpoplatnit 20 procenty. Platit to má od 9. dubna.

Podle ministra zahraniční Jana Lipavského (nestr.) by se Evropa měla o zvrácení uvalení cel pokusit nákupem dalšího amerického plynu a zároveň by měla hrozit vlastními sankcemi. V rozhovoru pro Politico vysvětlil, že by mohla pomoci takzvaná metoda cukru a biče. 

"Myslím, že je klíčové, že nyní znovu promluvíme s americkou stranou a ukážeme jim, jak situace vypadá a že máme odhodlání provést protiopatření v hodnotě přes 20 miliard eur," popsal Lipavský možný protiúder.

[chooze:article;value:606138]

Oproti tomu nákup amerického plynu, který je pro Trumpa klíčovým řešením obchodní nerovnováhy, je podle českého ministra také dobrým nápadem. Koupě by mohla amerického prezidenta povzbudit. 

"Měli bychom ukázat naši sílu a odhodlání jednat s americkou stranou. Nejlepším scénářem je odvrátit to. Vysvětlit americké straně, že je lepší mít mezi sebou silný obchod," sdělil.

Vrcholní představitelé Evropské unie v minulých týdnech navštívili Washington, aby se pokusili americká cla zvrátit. Mělo se jednat i o návrhu Bruselu aktivně investovat do americké infrastruktury fosilních paliv jako součást snah o zvýšení dovozu. Podle informací webu Politico ale americká administrativa neměla zájem.

[chooze:article;value:605978]

V eskalující obchodní válce mají hodně v sázce jak Evropská unie, tak i Spojené státy, uvádí CNN. Amerika byla v minulém roce největším odběratelem evropského zboží a Evropská unie pro ni zároveň představovala největšího dovozce.

"Za posledních 80 let vytvořil obchod mezi Evropskou unií a Spojenými státy miliony pracovních míst," uvedla ve čtvrtek předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Přesto má podle ní obchodní systém vážné nedostatky. 

[chooze:article;value:605851]

Leyenová například souhlasí s Trumpem, že současná pravidla globálního obchodního systému podléhají zneužívání. "Sáhnutí na cla jako na první a poslední nástroj to ale nevyřeší," zdůraznila.

Leyenová zároveň upozornila, že Evropská unie je připravena se Spojenými státy jednat. Musí se ale také umět postavit sama za sebe. "Už dokončujeme první balíček protiopatření v reakci na cla na ocel a nyní se připravujeme na další protiopatření na ochranu našich zájmů a našich podniků, pokud jednání selžou," řekla.

Trump oznámil obří cla pro téměř celý svět (4/2025):

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.