[chooze:gallery;value:39846]
Mount Everest je se svou výškou 8 848 metrů nejvyšší horou světa. A i když už před 70 lety na vrcholu stanuli Edmund Hillary a Tenzing Norgay, dodnes přitahuje pozornost horolezců i obyčejných lidí z celého světa.
To platí i pro Romana Kozelku a Milana Schagerera, kteří se rozhodli vystoupit na nejvyšší vrcholy všech sedmi kontinentů světa. A v příštích týdnech k nim má přibýt právě Everest. S tím se ale pojí i intenzivní fyzická příprava.
"Bydlím v desátém patře, tak od prosince chodím stále pěšky nahoru i dolů. Minulý měsíc jsem dokonce chodil s 20kilovým batůžkem vždy asi 10- až 15krát nahoru a dolů, ve svižném tempu, sem tam si to vyběhnu. Sousedi na mne sice koukali trochu divně, ale už si na to zvykli a ani nečekají s výtahem," popsal Roman.
[chooze:article;value:564394]
Silový trénink může být cesta k přežití
V přípravě mu pomáhá i profese horského vůdce. "Většinu času se snažím trávit na horách, kde zpravidla překonáváme větší denní převýšení 1 500 až 1 800 metrů nahoru a pak i dolů. Ať už pěšky, nebo na lyžích. Poslední měsíc jsem byl týden v Dolomitech, v Gruzii, v Rakousku a tento týden ve Švýcarsku na několika čtyřtisícovkách na skialpech," pokračoval.
Milan jako právník luxus častých výletů do vysokých hor nemá a musí hledat kompromisy. "Přes týden je to zpravidla fitness a silový trénink. O víkendu pak vytrvalost. Treky s větším převýšením, jízda na kole, běh," přiblížil svůj trénink. S blížícím se odletem do Nepálu se příprava zintenzivňuje.
[chooze:article;value:582839]
"Z hlediska vytrvalosti cítím, že kondici posouvají spíše dlouhodobější zátěže. Trasa na kole okolo 100 kilometrů, běh 20 až 25 kilometrů. Silový trénink, jak říká Roman, je hlavně pro případ pádu do trhliny nebo technických obtíží. O to více je ale zásadní, protože může znamenat cestu k přežití. Převažující část síly by měla být v nohou," dodal.
"Snažil jsem se dokonce i nepít alkohol, hlavně pivo, ale vydržel jsem to jen týden, pak už to nešlo. Pivko mám rád a patří ke mně, a když to tak mám posledních 20 až 25 let, tak proč to měnit kvůli Everestu, že?" vtipkoval Roman. V Nepálu už se ale chtějí zejména tvrdému alkoholu vyhýbat. "Možná si jedno pivko za pár dní v základním táboře dám, ale nebudu to příliš pokoušet," dodal.
[chooze:article;value:582295]
Snažím se trávit čas se syny
Zásadní je i příprava na nadmořskou výšku. Na vrcholu Everestu je totiž asi jen třetina kyslíku oproti nížině, a místo jednoho nádechu v Praze tam tak potřebujete tři. Výšková nemoc představuje zásadní riziko, a důležitá je tedy aklimatizace – postupné navykání těla na vyšší nadmořskou výšku.
Někteří horolezci před expedicemi tráví čas v takzvané hypobarické komoře – stanu nebo místnosti s nízkým tlakem, a tedy nižší koncentrací kyslíku. "Jednou nebo dvakrát jsem zkoušel spát asi 14 dní před akcí v podtlakovém stanu, ale nějak mi to nesedlo," řekl Roman.
"Tak jsem tentokrát trávil posledních několik týdnů více v horách od asi 2 000 až 4 000 metrů, jak to jen šlo. Nejsme profesionální sportovci a nemáme čas a ani asi prostředky žít v podtlakovém apartmánu. Věřím více v mnohaleté zkušenosti, ve svou vytrvalost, houževnatost, sebevědomí. Ale v horách jsem pokorný a raději to pětkrát vzdám, než abych tam zůstal," přiblížil.
A s expedicí se pojí i spousta organizace, balení, shánění partnerů, doplňování materiálu, zajištění povolení nebo pojištění. "Poslední dobu hlavně hlídám svoje dva kluky. Snažím se s nimi trávit hodně času, vím, že doma teď delší dobu nebudu," dodává Roman.
[chooze:article;value:582352]
Sedm vrcholů sedmi kontinentů
Roman s Milanem se na nejvyšší horu světa chystají v rámci společného projektu Seven Summits (česky Sedm vrcholů). Mají v plánu vylézt na nejvyšší hory všech sedmi kontinentů. Jejich cestu na Everest budeme na TN.cz sledovat v příštích týdnech pravidelně.
Za sebou už mají pět: Denali (6 190 metrů) v Severní Americe, Aconcaguu (6 961 metrů) v Jižní Americe, Carstensz Pyramid (4 884 metrů) na Nové Guineji a Mont Blanc (4 806 metrů) a Elbrus (5 642 metrů) v Evropě a Kilimandžáro (5 895 metrů) v Africe. Zbývá jim Everest a Vinson Massif (4 892 metrů) na Antarktidě.
[chooze:article;value:577749]
Milanovi je 39 let, pracuje jako advokát a má i vlastní advokátní kancelář v Praze. Mimo zahraničí ho lze nejčastěji potkat při trekování v Brdech nebo Krušných horách. Nebojí se ani dalších sportů a věnuje se taky cyklistice nebo běhu. Kolo a běh má rád v rodném Slánsku a v kopcovité oblasti Džbánu. Také rád podporuje tuzemské pivovary, obzvláště při náročných letních měsících.
Romana v jeho 45 letech hory živí. Je mezinárodní horský vůdce a s klienty obráží vrcholky po celém světě. Odmala miluje výšky a jakoukoliv formu lezení, má rád lyžování ve všech podobách, ať už jde o skialpy na Špicberkách, nebo jízdu ve volném terénu ve Švédku či Gruzii.
Mimo své horské profese ho živí i stromolezení a bagrování. Pracoval také jako záchranář. Provozuje rovněž zajištěnou horskou cestu (via ferratu) ve svém rodném Slaném.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.