Paní Jana po více než 30 letech podnikání v úterý naposledy zamkla dveře své trafiky. Kdysi si mohla cenu cigaret nebo časopisů stanovovat sama, dnes to nejde. "Jsou nízké rabaty na cigaretách a jsou nízké rabaty na časopisech, všechno se prodává míň," řekla paní Jana.
Kdysi dostávaly trafiky za odměnu váleční vysloužilci. Jenže zlaté časy podnikání v tomto oboru jsou pryč. "Aby trafiky dnes uspěly, často musí být v obchodních centrech, kde je vysoká kumulace lidí, a zároveň musí nabízet doplňkové služby, jako je třeba prodej rozlévaného alkoholu, nebo nabízejí možnost výdeje zásilkových služeb," sdělil ekonom Petr Studnička.
[chooze:article;value:578668]
Například u terminálu MHD v Liberci byla před lety živořící trafika, tu nakonec nahradila prosperující kavárna. A jeden z mála klasických novinových stánků ve Zlíně má prý mezi zákazníky hlavně starší ročníky.
V bývalé plzeňské trafice prodávali noviny 120 let, teď je tam ale večerka. Aby paní Vachová nemusela také zavřít krám, vyslyšela hlasy svých zákazníků. "Protože tady jsou firmy více méně s muži, ti potřebují svačit, tak si více méně vyžádali krájené uzeniny a hlavně sekanou," poznamenala Stanislava Vachová, trafikantka z Plzně-Litic.
Trafikám nenahrává ani to, že část vydavatelů místo tištěných plátků píše už jen na internet.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.